Filozofická fakulta bude volit nový akademický senát

Ilustrační foto: Gabriela Knýblová
Úterý 31. leden 2017, 7:48 – Text: Milada Hronová

Historicky poprvé bude filozofická fakulta volit akademický senát elektronicky. Své senátory bude vybírat od 30. března do 4. dubna.

Filozofická fakulta nedávno přijala nový Volební řád AS FF UP. Měl by jednotlivým pracovištím zajistit rovnoměrnější zastoupení v senátu. „Očekáváme, že přinese větší pestrost z hlediska charakteru osobností i pracovišť fakulty,“ řekl před schvalováním dokumentu jeho navrhovatel Tomáš Lebeda, vedoucí katedry politologie a evropských studií. Přijaté tzv. pořadové hlasování nelineární má odrazit i váhu jednotlivých hlasů. První kandidát má získat nejvíc bodů, druhý polovinu, třetí třetinu a podobně. Čeká se, že zvolená varianta tak výrazně posune první kandidáty, povede k více proporčním výsledkům, lépe odrazí voličskou vůli a podpoří silné osobnosti.

Účast voličů ve volbách by pozitivně měla ovlivnit elektronická podoba hlasování, kterou připravuje Centrum výpočetní techniky UP. „Jsem přesvědčen, že se s touto variantou usnadní celá organizace voleb. Kdo bude chtít volit z různých důvodů prezenčně, může pak 5. dubna,“ shrnul Tomáš Lebeda.

Na nedávném jednání senátu filozofické fakulty přijali senátoři i navržené složení volební komise a termín pro podávání návrhů na kandidáty do AS FF UP. „Poslední návrhy přijme komise 10. března v 18 hodin. Upozorňuji, že všechny je nutné podat k rukám předsedy volební komise,“ řekl předseda akademického senátu filozofické fakulty Wilken Engelbrecht.

Během jednání akademického senátu fakulty bylo schváleno i datum pro volbu do Akademického senátu UP i datum pro volbu fakultního ombudsmana. Volit se bude ve čtvrtek 6. dubna, přičemž návrhy na ombudsmana je nutné předložit předsedkyni volební komise do 10. března.