Kazašští studenti navštívili filozofickou fakultu

Studenti z Kazachstánu se učí česky pod vedením Centra jazykového vzdělávání FF UP.
Fotogalerie: Milada Hronová
Úterý 6. listopad 2018, 7:20 – Text: Milada Hronová

Několik desítek kazašských studentů, kteří se pod hlavičkou Univerzity Palackého učí česky v Praze, navštívilo svou alma mater a prohlédli si Olomouc. V aule filozofické fakulty je přivítali zástupci Centra jazykového vzdělávání společně s vedením fakulty.

Maturanti z Kazachstánu se učí česky. V září přijeli na kurz češtiny pro cizince, který v Praze už poněkolikáté organizuje Centrum jazykového vzdělávání FF UP. V dubnu budou moci své znalosti zúročit v závěrečné zkoušce.

„Roční výuku češtiny zajišťujeme i díky dlouholeté spolupráci s kazašskou agenturou, která zatím vyžaduje realizaci výuky češtiny v našem hlavním městě. I proto pak studenti z Kazachstánu často v Praze zůstávají. Za poslední dobu to je již podruhé, kdy jsme je z našeho detašovaného pražského pracoviště pozvali do Olomouce. Chtěli jsme jim ukázat nejen město, ale i Univerzitu Palackého, která jim výuku češtiny v Praze nabízí. Zároveň se zde tito studenti dozvěděli, jaké možnosti vysokoškolského studia se jim v Olomouci nabízí,“ řekl Oldřich Břenek, ředitel Centra jazykového vzdělávání.

Věří, že díky jazykové blízkosti a ročnímu studiu češtiny mohou někteří z nich studovat v českých nebo anglických programech i na Univerzitě Palackého. I proto se sám aktivně zúčastnil veletrhů dalšího vzdělávání pro středoškolské studenty v Astaně a Almatě, kde možnosti studia na UP prezentoval. „Česká republika jako poskytovatel vzdělání má v Kazachstánu velmi dobrou pověst a budeme velmi rádi, když část z kazašské mládeže bude ve studiu pokračovat právě na naší univerzitě,“ dodal.

V aule filozofické fakulty přivítala studenty i Pavlína Flajšarová, proděkanka pro zahraniční záležitosti, která jim přiblížila studijní nabídku. Někteří z nich už zájem studovat na UP i projevili, zajímali se především o jazyky, psychologii a aplikovanou ekonomii.

V Olomouci strávili maturanti této středoasijské země jeden den, během kterého si prohlédli část univerzity i města.