Letošní workshop Photons Beyond Qubits byl ve znamení kvantové optiky

Foto: Archiv workshopu
Pondělí 30. duben 2018, 12:00 – Text: Šárka Chovancová

Především tématům souvisejícím s kvantovou optikou se věnovali účastníci mezinárodního workshopu Photons Beyond Qubits 2018 (PBQ), který od 23. do 25. dubna hostila přírodovědecká fakulta. Na workshop do Olomouce dorazila zhruba desítka vedoucích a členů vědeckých skupin z Německa, Francie, Rakouska, Dánska a Japonska.

„Qubit je zkráceně kvantový bit, což je objekt, který může nabývat hodnot 0, 1, ale i 0 a 1 současně. Název workshopu pak poukazuje na to, že fotony lze použít jako qubity pro zpracování informace, ale že mají současně i daleko širší spektrum vlastností,“ uvedl odborný asistent pořádající katedry optiky Petr Marek, podle kterého tyto vlastnosti nalézají uplatnění nejen při studiu fundamentálních vlastností kvantové fyziky i kvantové termodynamiky, ale dají se použít i při praktické manipulaci s jinými kvantovými systémy.

Podle Radima Filipa z téže katedry se organizátoři workshopu při výběru témat tradičně zaměřili na žhavé novinky v experimentech. „Letos například na kvantovou opto-magneto-mechaniku, termodynamiku a koherenci atomů a také na kvantovou fyziku komplexních optických a iontových systémů,“ podotkl.

Série workshopů PBQ začala v roce 2012, tehdy ještě v rámci Mezinárodního centra pro informaci a neurčitost, což byl společný projekt katedry optiky a katedry informatiky. Letošní workshop byl sedmý v pořadí.

Workshopy zprostředkovávají špičkovou světovou vědu a nejnovější poznatky domácím účastníkům z řad studentů a vědeckých pracovníků. Zároveň se tímto způsobem daří navazovat a udržovat kontakty se zahraničními vědeckými pracovišti. „V minulých letech se během dlouhých debat u kávy často zformovala nová témata spolupráce a položily základy budoucích společných projektů. Mnoho z těchto projektů v současnosti probíhá,“ upozornil Petr Marek.

Studenti si workshop pochvalují. „Z mého pohledu PBQ není pouze příležitost poslechnout si kvalitní přednášky o aktuálních tématech, ale rovněž možnost diskutovat se zahraničními hosty, popřípadě si s nimi domluvit spolupráci nebo zahraniční stáž," uvedl například doktorand Petr Obšil.

Podle Martiny Mikové témata workshopu drží krok s nejnovějšími trendy v oblasti výzkumu. „Na workshopu oceňuji zejména to, že jsou zde prezentovány aktuální, mnohdy ještě oficiálně nepublikované výsledky zahraničních kolegů získané mnohdy ve spolupráci s kolegy z Univerzity Palackého. Přednášky se odehrávají ve velmi příjemném a neformálním prostředí, které stimuluje k dotazům nejen vědecké pracovníky, ale i studenty, což mnohdy rozvíří velmi podnětné diskuze. V průběhu let, kdy mezinárodní workshop PBQ běží, je možné sledovat, jak jdou jednotlivé směry v daných skupinách kupředu. To hodně motivuje k další práci,“ podotkla.