„Otevřená“ UP: informace, mobilní aplikace, komentované prohlídky

Univerzita Palackého připravuje Den otevřených dveří.
Fotogalerie: redakce Žurnálu UP
Pondělí 14. listopad 2016, 8:00 – Text: Lenka Peřinová

Den otevřených dveří Univerzity Palackého se uskuteční na fakultě cyrilometodějské, filozofické, přírodovědecké, pedagogické a tělesné kultury v pátek 25. listopadu. Od 9 do 14 hodin zprostředkuje zájemcům důležité informace i doprovodné aktivity. Návštěvníci mohou zdarma využít speciální autobusovou linku, která je dopraví k univerzitním budovám po celém městě.

Den otevřených dveří poskytne návštěvníkům kompletní informační servis. Přehled studijních oborů i podrobný program nabídnou webové stránky studuj.upol.cz a nová aplikace do chytrých telefonů. „Středoškoláci se pak na vybraných fakultách dozvědí veškeré informace o možnostech studia, podmínkách příjímacího řízení i uplatnění absolventů široké škály oborů. Otevřeny budou také univerzitní knihovna, koleje či menza. Stejně jako v předchozích letech očekáváme tisíce návštěvníků, srdečně zveme i širokou veřejnost,“ uvedla tisková mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Program v mobilu, testy nanečisto

Vůbec poprvé si mohou uživatelé s chytrými telefony se systémem Android stáhnout aplikaci ke Dnům otevřených dveří UP. Poskytne jim nejen kompletní program nebo jízdní řád okružního autobusu, ale také interaktivní mapu univerzitních budov, odkazy na nabídky oborů nebo sekci Aktuality. Mobilní aplikaci vyvinul absolvent přírodovědecké fakulty Lukáš Novák. Uchazečům o studium bude k dispozici i bezplatná autobusová linka, která bude od hlavního nádraží pokračovat k pěti fakultám a také k univerzitním budovám v Olomouci-Holici.

Fakulty filozofická (FF) a pedagogická (PdF) nabídnou testy předpokladů ke studiu nanečisto. Zájemci o studium na FF projdou testem v Konviktu v místnosti AM v 9.00, 11.00 a ve 13.00 hodin. Musí mít na paměti, že k registraci je nutné se dostavit nejpozději 15 minut před začátkem testování. Zájemci o studium na PdF se pak sejdou v budově na Žižkově náměstí v učebně N3 v 11.30.

Pokusy, prohlídky laboratoří i relaxace

Návštěvníci přírodovědecké fakulty se mohou těšit na ukázky chování magnetických nanočástic, prohlédnou si zařízení na sledování pohybu očí při práci s počítačem, drony pro fotografování krajiny či vizualizaci výpočtu řešení problému obchodního cestujícího pomocí genetického algoritmu. Seznámí se také s principem využití fuzzy regulátorů při řízení robota ze stavebnice LEGO. Přístupné budou i laboratoře vědecko-výzkumných center v Holici.

V hlavní budově pedagogické fakulty se zájemci seznámí s fungováním centra podpory studentů se specifickými vzdělávacími potřebami, se zábavnou matematikou či s vhodnými technikami relaxace. V budově Konviktu pro ně budou připraveny kreativní workshopy a výstava prací studentů.

Sport i zdravý životní styl

Na fakultě tělesné kultury si zájemci vyzkoušejí bocciu – paralympijský sport podobný pétanque, indoorový curling, stolní tenis pro nevidomé a zrakově postižené, střelbu vedenou zvukem nebo chůzi po slackline.

Chybět nebude ani měření tělesného složení či konzultace zaměřené na zlepšení stravovacích zvyklostí.

Expozice i špičková technika

Během Dne otevřených dveří se představí také interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání. Pro studenty maturitních ročníků bude mít od 9.00 do 17.00 otevřeno zdarma. Animátoři je seznámí s expozicemi, na jejichž tvorbě se podíleli především odborníci z přírodovědecké fakulty.

Otevřené dveře bude mít pro příchozí i Vědeckotechnický park UP. Pracoviště průmyslového 3D tisku v Holici bude mít pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky: v 9.30 a v 13.30 představí 3D tiskárny, výrobky z nich a také možnost 3D skenování.

Koleje a menza

Během Dne otevřených dveří mohou návštěvníci také zjistit, jak to funguje na vysokoškolských kolejích a v menze: v tělocvičně na koleji Bedřicha Václavka pro ně bude připraven pult s obědovými vouchery, informačními materiály, občerstvením a možností virtuální prohlídky kolejí a menz. V menze na 17. listopadu mohou ochutnat oběd za studentské ceny.

Chybět nebudou ani informační bloky na jednotlivých fakultách. Zástupci vedení budou zájemce informovat o podmínkách studia, náležitostech elektronické přihlášky a přijímacím řízení a odpovídat na dotazy. Studentům budou k dispozici také referentky na studijních odděleních fakult.

Podrobnější informace o programu fakult najdete ZDE.