Univerzita navýší stipendia doktorandům. Mladým vědcům nabízí juniorské granty

Stipendia doktorandů se zvýší.
Ilustrační foto: Vojtěch Duda
Pátek 20. duben 2018, 12:00 – Text: Ivana Pustějovská

Doktorandi, kteří studují na Univerzitě Palackého, si od května polepší. Škola totiž od 1. května zvýší doktorandská stipendia na 12 200 korun. Doktorandská stipendia se letos už výrazně zvedla poté, co se ministerstvo školství v únoru rozhodlo zvýšit příspěvek na jednoho doktoranda zasílaný školám ze 7 500 korun na 11 250 korun. UP tuto částku ještě navýšila, a to na úroveň minimální mzdy, která je v ČR právě 12 200 korun.

O plošném navýšení doktorandských stipendií rozhodlo ministerstvo v únoru. „Jedná se o historicky nejvyšší nárůst příspěvků na stipendia. Považuji to za investici do budoucích vědců a vysokoškolských pedagogů. Chci, aby zkvalitnění doktorských studijních programů a podmínek doktorandů bylo jednou z priorit ministerstva a také vysokých škol do budoucna,“ uvedl při oznámení navýšení ministr školství v demisi Robert Plaga.

Konkrétní výši stipendií pro své doktorandy si stanovuje každá vysoká škola sama.  Této možnosti využila UP a zvedla stipendium na 12 200 korun. „Rozhodli jsme se tak ze dvou důvodů. Jednak považujeme doktorandy za jednu z vlajkových lodí každé výzkumné univerzity, a proto je nutné o ně pečovat, jednak je to otázka konkurenceschopnosti. Chytrých, motivovaných mladých lidí, kteří by chtěli dělat vědu, je totiž omezené množství. A my samozřejmě chceme, aby se ti dobří rozhodli pro Univerzitu Palackého. Navýšení stipendia nad rámec přidělených peněz je jednou, nikoli jedinou, z podmínek, jak doktorandy přilákat,“ řekl rektor UP Jaroslav Miller.

Jak dodal, 12 200 korun je minimální částka, kterou budou doktorandi na UP každý měsíc dostávat. „Většina z nich ale bude dostávat víc, protože existují zdroje z grantů, různé stipendijní pobídky nebo možnost úvazků na fakultách,“ dodal rektor. Navýšení stipendií bude na UP platit od 1. května a platí pro celou univerzitu. „Domluvili jsme se na této částce se všemi fakultami. Vše, co budou mít doktorandi nad tuto sumu, je záležitost kateder, oborových rad a fakult.“

S úspěšnými doktorandy navíc Univerzita Palackého počítá i po skončení jejich studia. „Ti nejlepší, kteří budou mít vynikající práci, by mohli na univerzitě zůstat a budou mít možnost si požádat o Juniorský grant. Ten jsme letos na jaře vyhlásili zcela poprvé a je určen mladým začínajícím vědcům do 37 let, kteří už dokončili doktorát a chtějí se etablovat ve vědecké komunitě,“ uvedl Jaroslav Miller.

Díky grantu mohou mladí akademičtí a vědečtí pracovníci získat prostředky a pokračovat ve své vědecké práci. Na jeden projekt je možné dostat až čtyři miliony korun. „Grant není určen jen našim bývalým doktorandům, požádat o něj mohou postdoktorandi z celé České republiky. Příští rok chceme tuto nabídku inzerovat i v zahraničí, a získat tak do Olomouce další mladé nadějné vědce. Juniorské granty budeme poskytovat ve třech oblastech – první jsou humanitní a společenské vědy, druhou lékařské vědy a biomedicína a třetí oblastí jsou přírodní vědy, matematika a informatika,“ doplnil rektor UP.