Univerzita rozvíjí slibnou spolupráci s izraelskými kolegy v oblasti výzkumu i vzdělávání

Návštěva z Izraele na UP.
Foto: Vojtěch Duda
Úterý 31. květen 2022, 8:00 – Text: Egon Havrlant

Klinické stáže českých studentů medicíny v izraelských nemocnicích, spolupráce na vývoji vakcíny proti žloutence typu C, výzkum v oblasti vzniku a vývoje Alzheimerovy choroby nebo využití nových uhlíkových materiálů při výrobě superkondenzátorů pro ukládání energie – to všechno jsou příklady konkrétní spolupráce mezi Univerzitou Palackého a izraelskou Bar-Ilan University. Další rozvoj společných vzdělávacích a výzkumných projektů řešili zástupci obou institucí při nedávné návštěvě izraelské delegace v Olomouci, která navazovala na pracovní cestu rektora UP a dalších představitelů olomoucké univerzity do Izraele na podzim loňského roku.

Osmičlenná skupinka izraelských odborníků, mezi nimiž byli zastoupeni především lékaři, navštívila v rámci třídenního programu v Olomouci řadu univerzitních pracovišť. Mezi jinými také společná pracoviště Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc, například Ústav lékařské genetiky, Porodnicko-gynekologickou kliniku, Ústav imunologie nebo Ústav molekulární a translační medicíny.

„Cílem návštěvy bylo nastavit rámec další spolupráce ve výuce i ve výzkumu. V rámci výuky nabídla Bar-Ilan University a k ní afiliované nemocnice, jako je například Galilee Medical Center v izraelském městě Nahariya, možnost realizovat klinické stáže našich studentů oboru General Medicine na jejich klinických pracovištích. Máme v plánu se také společně věnovat metodologii výuky a testování znalostí studentů v medicínských oborech,“ uvedl Milan Raška, proděkan pro zahraniční vztahy a General Medicine LF UP.

Dalším cílem návštěvy byl podle jeho slov rovněž výběr vhodných společných výzkumných projektů, které navazují na současné aktivity laboratoří na LF UP a The Azrieli Faculty of Medicine Safed a Galilee Medical Center jako součásti Bar-Ilan University. „Mezi nejatraktivnější témata, která jsou nyní rozpracována, patří například vývoj vakcíny proti hepatitidě C, analýza posttranslačních modifikací autoprotilátek u autoimunitních kožních chorob a testování nových slibných nízkomolekulárních léčiv nebo výzkum možných souvislostí mezi vybranými chromozomálními odchylkami a vývojem Alzheimerovy choroby,“ doplnil proděkan LF Milan Raška.

Návštěvu z Bar-Ilan University uvítal také Český institut výzkumu a pokročilých technologií UP (CATRIN). Jeho zástupci tak navázali na říjnové setkání v Izraeli (psali jsme zde). „Jelikož mezi hosty byli především odborníci z oblasti medicíny, představili jsme jim náš výzkum s důrazem na využití nanotechnologií a biotechnologií v biomedicíně. Zaujal je ale i náš fotoelektrochemický výzkum včetně solárních koncentrátorů či genetické úpravy ječmene,“ uvedl ředitel CATRIN Pavel Banáš, který v říjnu na Bar-Illanově univerzitě podepsal memorandum o vzájemné spolupráci s tamním Bar-Ilan Institute of Nanotechnology & Advanced Materials (BINA). Obě instituce uspěly v soutěži o prestižní grant Evropské rady pro inovace (EIC) Transition Challenges zaměřený na využití v Olomouci vyvinutých grafenových derivátů v elektronických součástkách, superkondenzátorech (psali jsme zde).