Zaparkuj zve na literaturu, prvním hostem je Lucie Faulerová

Lucie Faulerová.
Foto: Archiv LF
Neděle 20. červen 2021, 7:00 – Text: (red)

Nový formát zaměřený na literární tvorbu do svého letního programu zařazuje univerzitní iniciativa Zaparkuj. Už v úterý 22. června na akci Re:Fresh UP na parkánu Konviktu bude hostem spisovatelka Lucie Faulerová, jež patří mezi nejvýraznější domácí autorky mladé generace. Svou tvorbu představí také vítězové letošního ročníku Literární soutěže pro studenty Univerzity Palackého.

Beseda s absolventkou olomoucké filozofické fakulty Lucií Faulerovou začne v 17 hodin, autorka na ní představí především svou poslední knihu Smrtholka, za kterou získala Cenu Evropské unie za literaturu a s níž byla rovněž nominována na cenu Magnesia Litera. „Ve Smrtholce rezonují témata spletitých rodinných vztahů a vyrovnávání se s tragédiemi. Kritiky velmi oceňovaný byl už její prozaický debut Lapači prachu,“ zve na besedu dramaturg Zaparkuj Tomáš Krejčiřík.

Od 18 hodin bude následovat autorské čtení vítězů studentské literární soutěže. Své básně představí Martin Schweitzer a Kristýna Břečťanová, prozaické texty pak Tereza Vaščáková, Michaela Štálová a Amálie Poledníčková. „Vzhledem k dvouroční absenci ,offline’ slavnostního vyhlášení výsledků soutěže jsem velmi rád, že se ocenění autoři mohou prezentovat na půdě univerzity alespoň takto,“ dodal Tomáš Krejčiřík s tím, že vítězné básně budou nainstalovány v areálu parkánu a tak si je návštěvníci akce budou moci přečíst během celé třídenní akce.

Po literární části programu bude v 19:30 následovat koncert písničkářky Žofie Kabelkové a od 21 hodin pak představí své nové album Let’s Burn Heaven Again olomoucká neo-psychedelic-rocková kapela Dirty Old Dogs. První den minifestivalu zakončí projekce rusko-francouzského filmu Léto, který přibližuje hudební scénu v Leningradu v osmdesátých letech. Minifestival Re:Fresh UP nabídne od 22. do 24. června nejen autorská čtení a film, ale také koncerty Thoma Artwaye a kapel Květy či Hello Marcel, sportovní hry a vědomostní klání.

Další akce pod názvem Re:Fresh UP nabídne ve dnech 22. až 24. července například autorská čtení Kláry Goldstein a Terezy Šustkové či koncert kapely Pablo’s.

Lucie Faulerová

Absolventka filozofické fakulty UP, redaktorka, editorka. Její prozaický debut Lapači prachu byl nominován na ceny Magnesia Litera a Jiřího Ortena. Za loni vydaný román Smrtholka získala Cenu Evropské unie za literaturu. Narodila se v Pardubicích, vystudovala bohemistiku v Olomouci, momentálně žije v Praze.