Akademický senát FF UP uctil památku obětí i debatoval o bezpečnosti na univerzitě

Foto: Vojtěch Duda
Pondělí 22. leden 2024, 11:30 – Text: Milada Křížková Hronová

Minutou ticha uctil Akademický senát Filozofické fakulty UP památku obětí tragédie na FF UK v Praze. Na svém prvním jednání v kalendářním roce 2024 přijal věcný záměr realizovat MBA program University of Nebraska at Kearney ve spolupráci s katedrou ekonomických a manažerských studií FF UP i záměr vydělit hospodaření výzkumného centra Sinofonní příhraničí z katedry asijských studií FF UP.

Akademický senát Filozofické fakulty UP zahájil své první zasedání v kalendářním roce 2024 minutou ticha, již věnoval památce obětí nedávné střelby na FF UK v Praze. Jan Stejskal, děkan FF UP, pak před senátory poděkoval všem, kteří v dané situaci pomohli, a to jak konkrétní činností, tak finančně.

„Jsem velmi rád, že jsou v naší akademické obci lidé, ať už naši zaměstnanci, studenti nebo absolventi, kteří obětovali vánoční svátky a bezprostředně po tragické události pomohli přímo v Praze, například velmi těžkou službou, tříděním věcí, jež zůstaly po zraněných a obětech. Tito lidé vesměs nechtějí být jmenováni,“ uvedl.

V této návaznosti pak hovořil o bezpečnosti na Filozofické fakultě UP a celé Univerzitě Palackého, přičemž připomněl, že v České republice jsou univerzity ze zákona veřejnými institucemi, tudíž by měly zůstat přístupné. Děkan FF UP potvrdil, že stávající situaci intenzivně řeší ČKR i Vláda ČR, v této návaznosti i vedení Univerzity Palackého. Za FF UP zmínil, že pro její objekty vzniknou důkladné studie, plány budov s příkladným řešením na každou ze známých situací, jež by mohly nastat. Už nyní má FF UP zpracované návštěvní řády svých budov, které mimo jiné upravují to, co se do školy smí a nesmí nosit. Další kroky bude fakulta provádět v souladu s univerzitou a jejími ostatními fakultami.

Během lednového zasedání se AS FF UP věnoval i metodice dělení financí na UP. Situaci komentoval děkan fakulty a zmínil, jaké nastaly změny oproti loňskému předpisu. Jedna z nich spočívá v elektronických informačních zdrojích, které letos budou hrazeny z úrokových výnosů univerzity. Druhá změna má spočívat v plánu finanční pomoci slabším částem univerzity, a to v rámci tzv. kohezního fondu, o který chce UP žádat MŠMT. Během debaty o metodice se děkan FF UP vyjádřil i k prostředkům na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace (DKRVO). „Naše fakulta usilovala o změny, které zatím nenastaly. Chtěli jsme, aby finanční prostředky na vědu (DKRVO) nebyly zafixovány tak, jak tomu je nyní,“ řekl děkan Jan Stejskal.

Po debatě přijal AS FF UP k tomuto bodu dvě usnesení (obdobná přijal už v červnu 2023). V prvním z nich důrazně protestuje proti současnému způsobu dělení finančních prostředků na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace (DKRVO) na úrovni UP a vyjadřuje plnou podporu děkanovi fakulty při jednání s rektorem univerzity ve věci zrušení fixace při tomto dělení. Tyto prostředky by podle AS FF UP měly být děleny na základě motivačních kritérií a aktuálních dat odrážejících současný vědecký výkon. Ve druhém, shodném znění pak AS FF UP vyjádřil plnou podporu při jednání ve věci zrušení fixace při tomto dělení zástupcům FF UP v Akademickém senátu UP.

V další části jednání se AS FF UP věnoval záměru realizace placeného studijního MBA programu, jenž by navázal na více než pětadvacetiletou spolupráci s University of Nebraska at Kearney s FF UP. Senátorům Filozofické fakulty UP tento záměr představili jak vedoucí katedry ekonomických a manažerských studií Ondřej Kročil a jeho kolega David Kosina, tak děkan FF UP Jan Stejskal.

„University of Nebraska at Kearney je náš strategický partner, navíc má v této oblasti tu nejvyšší akreditaci. Naši pedagogové by se na výuce podíleli,“ uvedl děkan, podle něhož by takové studium mohlo po boku amerických partnerů pomoci další profesionalizaci.

David Kosina z katedry ekonomických a manažerských studií ve své řeči pak doplnil dlouholeté budování důvěry mezi oběma vysokými školami a zmínil, že i právě proto University of Nebraska at Kearney Filozofickou fakultu UP oslovila.

„V českém vzdělávacím rámci je MBA celoživotní vzdělávání, v zahraničí je zařazeno jako standardní vzdělávání. Kvalitu vzdělávání, o němž se bavíme, určuje akreditace, k níž američtí kolegové dospěli po více než deseti letech práce. Tuto akreditaci má pouze šest procent business schools, jež se věnují ekonomicko-manažerským disciplínám. Záměr MBA je podle nás správný i z toho důvodu, že se jeví jako ekonomicky udržitelný, není náročný ani z hlediska konstrukce. Jde o program, který se studuje zhruba rok a půl,“ vysvětlil.

Akademický senát Filozofické fakulty UP vzal věcný záměr realizace MBA programu University of Nebraska at Kearney ve spolupráci s katedrou ekonomických a manažerských studií FF UP na vědomí a zmocnil děkana FF UP k dalším jednáním se zahraničním partnerem. Dále přijal usnesení, v němž požádal děkana, aby v souvislosti s výše uvedeným věcným záměrem předložil Akademickému senátu FF UP studii proveditelnosti a finanční dopady tohoto programu.

Během lednového jednání se AS FF UP věnoval také záměru vydělit hospodaření výzkumného centra Sinofonní příhraničí z katedry asijských studií FF UP. Po prodiskutování tohoto tématu i tento záměr vzal AS FF UP na vědomí. Děkana FF UP požádal, aby v souvislosti s tímto záměrem předložil senátu detailní studii proveditelnosti tohoto kroku včetně finančních dopadů na rozpočet FF UP.