Akademický senát se stabilizaci vztahů mezi CATRIN a PřF bude znovu věnovat v listopadu

Grafika: Žurnál Online
Čtvrtek 22. červen 2023, 14:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Analýza a návrhy vypořádání VŠÚ CATRIN a Přírodovědecké fakulty UP, informace o průběhu a výsledcích voleb do AS UP či nedostatky kreditové banky byly hlavními tématy červnového jednání Akademického senátu Univerzity Palackého.

Ve stávajícím složení se k předposlednímu jednání sešel Akademický senát UP. Části zasedání se zúčastnili i zpracovatelé dokumentu Analýza a návrhy vypořádání VŠÚ CATRIN a PřF UP Tomáš Horáček a Milan Prášil. Senátorům UP představili možná řešení neutěšené situace Univerzity Palackého související se vznikem vysokoškolského ústavu CATRIN. Z jejich řeči vyplynulo, že rizika plynoucí z prodlužování stávající situace jsou pro univerzitu větší než všechna ta, která se spojují s navrhovanými variantami řešení. Z předložené analýzy vyplynulo, že přestože byl ústav zřízen v souladu s danými pravidly, nebyly při jeho vzniku dostatečně vypořádány vztahy mezi oběma součástmi univerzity. Zpracovalelé analýzy senátu nabídli čtyři řešení, z nichž dvě senátorům UP ovšem nedoporučili (ponechat stávající situaci, zrušit VŠÚ CATRIN). Ve zbylých dvou řešeních navrhují vzniklý ústav zařadit pod přírodovědeckou fakultu (varianta číslo 3), ve hře je podle nich stále i možnost vyřešit dosud nevypořádané vztahy a stabilizovat tak pod hlavičkou univerzity univerzitní součásti vedle sebe (varianta číslo 4).

Tématem se zabývala také Ekonomická komise AS UP. Na svém jednání přijala doporučení, z něhož je přijatelnost obou navrhovaných variant možná jen za určitých podmínek.

„Reálná je podle nás varianta tři i čtyři za předpokladu, že u každé z nich je třeba vyřešit klíčové záležitosti. U varianty tři půjde o legislativní a pracovněprávní postavení zaměstnanců ústavu v rámci přírodovědecké fakulty, u varianty čtyři půjde o stanovení konkrétní částky finančního vyrovnání, kompenzace a způsob i harmonogram jejího splácení,“ uvedla Irena Smolová, předsedkyně komise.

K variantám řešení se poté mezi senátory i hosty senátu rozvinula diskuze, v níž vystoupili jak děkan PřF UP Martin Kubala, tak ředitel VŠÚ CATRIN Pavel Banáš. V samém závěru debaty pak rektor UP Martin Procházka senátu sdělil, že se se svým týmem bude zabývat oběma navrženými variantami.

„Nejprve požádám obě součásti o spolupráci ve smyslu solidarity a určitého férového přístupu z obou stran, poté předložím podklady pro samotné vyrovnání. Zároveň budu se svým týmem pracovat i na variantě číslo tři pro případ, že k variantě čtyři nenajdeme shodu,“ uvedl rektor UP.

Příslušný bod jednání poté ukončil AS UP usnesením, v němž rektora UP požádal, aby při zohlednění závěrů analýzy vzájemného vztahu a majetkového uspořádání mezi Vysokoškolským ústavem CATRIN a Přírodovědeckou fakultou UP předložil AS UP své rozhodnutí do 30. listopadu. Jeho rozhodnutí by mělo být zdůvodněno, řádně projednáno s oběma dotčenými součástmi a doplněno všemi souvisejícími podklady ekonomické i legislativní povahy.

Během červnového jednání AS UP přijal také usnesení, kterým deleguje Terezu Markovou (FZV) jako náhradnici delegáta UP v Radě vysokých škol. Místopředseda AS UP za studentskou kurii Michal Nguyen upozornil senát UP na to, že současné nastavení kreditové banky není optimální. Upozornil na to, že vnitřní předpisy univerzity studentům neumožňují vzdělávat se napříč univerzitní nabídkou v předmětech typu C. K tématu se vyjádřil mimo jiné prorektor pro studium UP Vít Zouhar a AS UP v závěru debaty pak usnesením požádal rektora UP o zpracování návrhu aktualizace pravidel kreditové banky volitelných předmětů na UP, a to do 30. listopadu.

AS UP si v průběhu zasedání vyslechl i Závěrečnou zprávu hlavní volební komise o průběhu a výsledcích voleb do AS UP pro volební období 2023–2026. Předseda komise Zdeněk Svoboda ve svém zhodnocení hovořil o důvodech opakování voleb na CMTF UP i o dvou stížnostech na volby, které však po vyhodnocení výsledky voleb neovlivnily. AS UP vzal uvedenou zprávu na vědomí a doporučil rektorovi UP, aby v součinnosti s AS UP v nadcházejícím funkčním období AS UP novelizoval Volební řád AS UP a zohlednil přitom doporučení hlavní volební komise i zkušenosti z průběhu ukončených voleb do AS UP. Příští jednání AS UP se uskuteční 6. září. Více informací o AS UP zde. Přijatá usnesení zde.