Besedy k 17. listopadu budou s pamětníky, politiky, akademiky, umělci i novináři

Repro: Žurnál UP
Pondělí 11. listopad 2019, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Ve znamení debat, vzpomínek i ocenění bude právě začínající týden na Univerzitě Palackého a ve městě Olomouci. V tyto dny si v celé zemi budeme připomínat události, k nimž došlo před 30 lety.

Univerzita Palackého spolu s městem a dalšími organizátory připravila pro veřejnost bohatý program, který zahrnuje výstavy, diskuze, projekce, křty knih i happeningy. Podrobně jsme o něm psali zde. Z bohaté nabídky vybíráme několik tipů na setkání se zajímavými hosty, které pozvala do Olomouce Univerzita Palackého. Všechny akce jsou volně přístupné a zdarma.

Úterní podvečer v kině Metropol

Politička a diplomatka Magda Vášáryová, hudebník a bývalý ministr Michael Kocáb, signatář Charty 77 a někdejší ministr vnitra ve vládě Petra Pitharta Tomáš Hradílek, emeritní rektor UP Josef Jařab, právnička a soudkyně Eliška Wagnerová nebo diplomat a nynější ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, to je výčet některých z hostů, kteří se v úterý 12. listopadu v podvečer sejdou v kině Metropol na besedě „30 let poté.“ Akce začíná v 18 hodin. Po ní bude od 20 hodin následovat projekce dokumentu režiséra Martina Müllera Homo academicus – Josef Jařab.

Čtvrtek v aule pedagogické fakulty

V rámci připomínkových akcí Svobodná Olomouc – 30 let od sametové revoluce nelze vynechat ani média, a tak univerzita společně s Českou televizí připravila debatu na téma jejich role ve svobodné společnosti. Hosty panelové diskuze budou moderátoři České televize Světlana Witowská (Události a Události, komentáře) a Daniel Takáč (Interview ČT24), vedoucí katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky FF Petr Orság a novinář a dokumentarista Adam Drda. Besedu moderuje prorektor Petr Bilík. Tématy diskuze budou proměny zpravodajství, veřejnoprávních médií, chápání svobody slova, chování na internetu a nového fenoménu sociálních sítí. Beseda se uskuteční ve čtvrtek v 15 hodin v aule pedagogické fakulty.

Neděle v Kapli Božího Těla

O významu právního státu bude v neděli řeč v Kapli Božího Těla Uměleckého centra UP. Pohled i zkušenosti zvenčí nabídne posluchačům někdejší nizozemský ministr, diplomat a akademik profesor Laurens Jan Brinkhorst. Svou přednášku nazval Evropská unie: Společné hodnoty v měnícím se světě. Jeho vystoupení se uskuteční v rámci Cleveringa Lecture a je připomínkou odvážného protestního projevu profesora Rudolfa Pabuse Cleveringy 26. listopadu 1940 na univerzitě v Leidenu proti rezignaci židovských profesorů, která byla vynucena nacistickými okupačními úřady. Přednáška se koná 17. listopadu v 15 hodin.

Podrobný program akcí k 17. listopadu najdete na webu svobodna.olomouc.eu. Pokud si ale chcete dobu před 30 lety připomenout stejně aktivně jako tehdy,  kdy jste studovali, můžete zase zažít okupační stávku filozofické fakulty. Její organizátoři připravili program na 16. i 17. listopadu. Podrobnosti najdete na stránkách www.olomouckarevoluce89.cz.

Zpět