Haven Dangler: Poprvé v životě v Evropě a vůbec poprvé i v nemocnici

Foto: Milada Křížková Hronová
Pátek 9. červen 2023, 12:14 – Text: Milada Křížková Hronová

Společně s dalšími studenty a studentkami přicestovala na Pedagogickou fakultu UP díky letité meziinstitucionální spolupráci. Ve speciálně sestaveném programu se zde věnovala především psychologii a nic nenasvědčovalo tomu, že by její výukový a poznávací program mohla přerušit zdravotní příhoda. Dnes Haven Dangler děkuje za pomoc jak zahraničnímu oddělení pedagogické fakulty, tak všem ostatním včetně univerzitního Welcome Office.

Začala mít bolesti při exkurzi v Psychiatrické léčebně v Kroměříži, a než se nadála, byla hospitalizována v kroměřížské nemocnici. Během následujících dvou dnů podstoupila Haven Dangler několik vyšetření a po převozu do Fakultní nemocnice v Olomouci i operační zákrok. Studentka z Valdosta State University, která na Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého přijela v rámci výměnného studijního pobytu, se ve své domovině věnuje psychologii, a až dostuduje, ráda by pracovala v americké věznici.

„Informace o Univerzitě Palackého a možnosti tohoto výměnného pobytu jsem se vlastně dozvěděla náhodou ve škole, když se mi do rukou dostal letáček. Nabídka se mi zalíbila, avizovala jak spoustu informací z psychologie, tak možnost vycestovat a poznat jinou zemi,“ řekla Haven Dangler, která je i přes všechny zdravotní komplikace z českého pobytu nadšená.

„V Olomouci mě skutečně čekal velmi bohatý program. Vše bylo pro mě nové. Dennodenně přicházely zajímavé informace a taky spousta zážitků. Snažila jsem se poznat i českou kulturu,“ dodala mladá Američanka s tím, že se zdravím doposud žádné problémy neměla.

„Když mě při exkurzi hospitalizovali v nemocnici, ničemu jsem nerozuměla. Byla jsem hodně zmatená a hned jsem telefonovala Janě Kvintové, proděkance pro zahraniční vztahy PdF UP, která má celý program na starosti. Na ni jsem měla kontakt hned po příjezdu do Olomouce a byla to právě ona, kdo mi v mnohém pomohl,“ doplnila studentka, jejímž domovem je menší město ve státě Georgia. Když pak byla převezena do Fakultní nemocnice Olomouc a podstoupila i operační zákrok, pomocnou ruku jí nabídli i například spolužáci či univerzitní Welcome Office.

Skupiny amerických vysokoškolských studentů z Valdosta State University navštěvují Univerzitu Palackého pravidelně už řadu let.

„Naše meziinstitucionální spolupráce pod názvem Czech study abroad program trvá bezmála dvacet let, přerušila ji jen situace související s pandemií covidu-19. Základnou pro výuku i další činnosti je vždy Pedagogická fakulta UP, která americkým studentům poskytuje výukové prostory s potřebným technickým vybavením. Nosnou částí naší spolupráce je výuka psychologických disciplín, které zde američtí studenti vždy absolvují se svým koordinátorem programu Stevenem Kohnem a dalšími pracovníky katedry psychologie a patopsychologie PdF UP,“ přiblížila obsah spolupráce proděkanka Jana Kvintová. Z její řeči dále vyplynulo, že si američtí studenti mohou v rámci programu na UP vybírat z několika psychologických disciplín, v nabídce jsou kupříkladu Developmental Psychology, Industrial-Organizational Psychology, Abnormal Psychology, Personality Psychology, přičemž výuka všech je založena na experiential learning.

„Právě v rámci experiential learning se američtí studenti pravidelně účastní odborných exkurzí v různých institucích, kde si názorně doplňují teoretické poznatky získané v jednotlivých předmětech. Letošní rok se tak měli možnost seznámit s českým systémem psychiatrické péče, a to přímo návštěvou Psychiatrické léčebny v Kroměříži, navštívili i olomoucké P-centrum, školu pro sluchově postižené a interaktivně se mohli podílet na výuce anglického jazyka gymnázia Čajkovského,“ doplnila Jana Kvintová s tím, že nedílnou součástí tohoto výukového bloku je také předmět Czech Cultural Studies zahrnující demografické, historické a kulturní aspekty České republiky. V rámci bohatého edukativně-kulturního programu získávají studenti také interkulturní zkušenosti.

Pro Haven Dangler bylo v posledním měsíci mnohé tzv. poprvé. Poprvé v životě opustila Spojené státy a vydala se do Evropy, kde získala nové kontakty, nové přátelé, spoustu informací souvisejících se studovaným oborem i těch, které získala navíc. Vůbec poprvé v životě se ocitla i v nemocnici. Navíc v cizí zemi. Na Olomouc vzpomíná ráda a v těchto dnech už z americké Valdosty State University vzkazuje: „Děkuji všem za pomoc, když jsem ji potřebovala, mohla jsem se na Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého spolehnout.“