Jediným kandidátem pro rektorské volby je Jaroslav Miller

Současný rektor Jaroslav Miller bude usilovat o zvolení i pro druhé funkční období.
Foto: Archiv Žurnálu UP
Pondělí 11. září 2017, 8:00 – Text: Velena Mazochová

O znovuzvolení do čela Univerzity Palackého na další čtyři roky bude jako jediný kandidát usilovat současný rektor Jaroslav Miller. Vyplynulo to z návrhů, které v uplynulých třech měsících podávali členové akademické obce. Volba se uskuteční 17. října.

V pátek 8. září se uzavřela lhůta pro podávání návrhů kandidátů na rektora Univerzity Palackého pro období 2018 – 2022. Všechny nominace obdržel Jaroslav Miller, který svou kandidaturu již před časem veřejně potvrdil. „Sešlo se celkem 19 návrhových lístků a všechny obsahují jedno jméno navrženého kandidáta, a to současného rektora,“ potvrdil předseda Akademického senátu UP Jiří Langer.

Volební komise nyní ověří, jestli návrhové lístky obsahují všechny náležitosti a zda kandidát splňuje všechny podmínky stanovené zákonem. Oficiálně jméno kandidáta potvrdí do 21. září zveřejněním na úřední desce univerzity. Nejpozději o týden později by se na stejném místě měly objevit teze, s nimiž kandidát do rektorských voleb vstupuje. Svou vizi „Moderní a dynamické univerzity 21. století“  Jaroslav Miller osobně představí na setkání s akademickou obcí, které je plánováno na 11. října v aule pedagogické fakulty.

O novém rektorovi rozhodne Akademický senát UP 17. října, kdy se ve Velké zasedací síni Rektorátu UP uskuteční první, případně druhé a třetí kolo voleb.  „Aby byl zvolen rektorem, musí kandidát získat minimálně 13 hlasů, tedy nadpoloviční většinu všech 24 členů Akademického senátu UP,“ upřesnil Jiří Langer. Pokud se senátoři na novém rektorovi neshodnou, budou vypsány nové volby.

Jaroslava Millera do funkce rektora poprvé zvolil Akademický senát UP na podzim roku 2013, po jmenování prezidentem republiky se vedení Univerzity Palackého ujal 1. února 2014. Čtyřleté funkční období mu končí 31. ledna příštího roku, další potrvá od 1. 2. 2018 do 31. 1. 2022.

Více informací o harmonogramu voleb na kandidáta na rektora UP pro funkční období 2018 – 2022 najdete ZDE.