Knižní veletrh LITR nabídne autorská čtení, krásné knihy a tvůrčí dílny

LITR patří knihám a čtenářům.
Foto: Monika Abrhámová, LITR
Pondělí 20. září 2021, 13:12 – Text: (red)

Od pátku do neděle se v Olomouci uskuteční sedmý ročník knižního veletrhu LITR. V prostorách Uměleckého centra UP bude k vidění to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby. Návštěvníci mohou mezi více než čtyřiceti nakladateli a tvůrci najít nejen krásné knihy, ale také umělecké tisky nebo hravé papírové výrobky. Po celý víkend čekají na návštěvníky autorská čtení, projekce, výstavy, koncerty nebo tvůrčí dílny pro děti i dospělé.

Knihám ve všech možných podobách bude patřit přízemí a první patro někdejšího jezuitského konviktu, a to v sobotu od 11 do 19 hodin, v neděli pak od 11 do 17 hodin. LITR letos poprvé otevře dveře také kreativním ateliérům a studiím po celém městě.

„Sedmý LITR se ponese ve znamení trpaslíků a zahradnické kultury a samozřejmě v obklopení knih. Program, který je otevřený všem generacím, pojímáme hravě. Pohádkové téma ročníku vyvrcholí nedělní projekcí legendární Disneyho pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků z roku 1937 s českým dabingem,“ charakterizuje letošní LITR jeho ředitelka Nela Klajbanová. 

Páteční program zahájí v 16 hodin v Kapli Božího Těla autorské čtení Vojtěcha Matochy z dobrodružné knihy Prašina. Jan Pfeiffer poté vezme návštěvníky na performativní procházku do Galerie XY, kde bude zahájena jeho výstava Trinity. „Výstavní program se letos soustředí na různé možnosti komunikace s diváky, umělci i architekturou Olomouce. Jan Pfeiffer provede návštěvníky historickým centrem města, jehož sakrální pamětihodnosti bude zaznamenávat na velké sklo z korby nákladního auta, Galerie PAF se zase změní v poštovní úřad zprostředkovávající korespondenční kontakt mezi umělci z celého světa a zájemci o jejich díla,“ popisuje kurátor Alexandr Jančík některé z výstav LITRu.

Víkendový program je kromě veletrhu rozprostřen po celém městě. Pro děti je připravena řada workshopů a autorských čtení, například workshop ilustrace ke knize Klub divných dětí s Nikolou Logosovou, kresby portrétu s výtvarnicí Magdalénou Hejzlarovou nebo autorské čtení plné strašidelných příběhů s Janem Nejedlým. Dále mohou řádit na parkánu konviktu v divadelní herně pro malé zahradníky s názvem Zahrátky, usadit se ve stanu na projekci animovaných filmů o trpaslících a lesních skřítcích nebo se podívat, jak velkou káču roztočí divadelní skupina Tabula Rasa. Dospělí mohou zajít na autorské čtení Petra Borkovce, workshop okamžitého tisku s principy litografie nebo se vypravit na komentovanou prohlídku po výstavách. V sobotu odpoledne mimořádně otevře své dveře řada studií, ateliérů a dílen. V několika z nich na návštěvníky bude čekat také workshop či možnost odnést si z místa malou pozornost. Sobotní večer bude patřit prezentaci Napeča Koláča, hanácké variaci na světoznámý formát PechaKucha, kde svou tvorbu představí nakladatelé, výtvarníci a spisovatelé.

LITR prezentuje to nejlepší z nejkrásnějších českých knih, které u nás v poslední době vznikly. V průběhu veletrhu si budou moci návštěvníci prohlédnout vítězné knihy ze soutěže Nejkrásnější české knihy a Zlatá stuha za rok 2020 nebo animované trailery na nominované knihy Magnesia Litera. Vstupné na veletrh je 60 Kč, děti mají vstup zdarma. Vstupenka se platí na místě v hotovosti a platí na celý víkend a celý program kromě vybraných workshopů, na které je potřeba se registrovat předem. Více o veletrhu najdete zde.

Zpět