Neal Saunier: K češtině mě přivedl francouzský autor Léo Malet

Foto: Milada Křížková Hronová a Adéla Vymazalová
Čtvrtek 3. srpen 2023, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Důvody, proč se lidé učí česky, jsou různé. Někteří měli v České republice své předky a chtějí poznat jejich kulturu, jiní mají svůj zájem o češtinu spojený například s profesí či osobní ambicí. Francouz Neal Saunier strávil před několika lety celý semestr na studijním pobytu v Brně. Od té doby se k češtině stále vrací. Na Letní školu slovanských studií FF UP dorazil už popáté.

Každý ročník Letní školy slovanských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého je něčím zajímavý. Ten letošní, sedmatřicátý, mimo jiné tím, že ve stočlenné skupině tvořené lidmi z různých koutů naší planety je člověk, který se do olomouckých univerzitních prostor přijel učit česky už popáté.

Neal Saunier žije v Paříži a živí se jako tlumočník. První živý kontakt s češtinou získal při erasmovském studiu na Masarykově univerzitě v Brně. Během semestrálního pobytu se věnoval především přípravě své diplomové práce, již věnoval francouzskému spisovateli a básníkovi Léo Maletovi.

„Vlastně Léo Malet, jenž se proslavil například detektivními romány s Nestorem Burmou, byl jedním z hlavních impulzů k tomu, abych se začal učit česky. Studoval jsem francouzskou literaturu a první jazyk, do něhož byly Maletovy detektivky přeloženy, byla čeština,“ říká třicetiletý Neal Saunier.

Jazykové znalosti z italštiny, španělštiny a angličtiny se po absolutoriu studijního pobytu na Masarykově univerzitě v Brně rozhodl rozšířit i o jazyk český. S odstupem několika let se díky své píli znalostně vypracoval od úplného začátečníka do dnešní úrovně B2.

„Možná přijedu do Olomouce i příští rok. Čeština je velmi těžká a já bych se v ní chtěl stále zlepšovat. Třeba budu jednou umět česky tak, že budu moci i tlumočit,“ dodává mladý Francouz, jenž si Olomouc zamiloval. Je mu sympatická jak svou velikostí, tak i možnostmi vyžití.

„Mám rád zdejší parky, také restaurace a velmi rád chodím i do olomouckého letního kina. Nejsem sám, komu Letní škola slovanských studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého a také genius loci Olomouce učarovaly. Každý rok se tu potkávám s několika lidmi, které znám již z dřívějších ročníků. Vyhovuje nám organizační tým, zdejší systém i styl výuky češtiny. Jsme nadšeni bohatým doprovodným programem letní školy i letní atmosférou města,“ uzavírá sympatický francouzský tlumočník.