Pozvánka na mezinárodní workshop pro Ph.D. studenty

Ilustrační foto: Vojtěch Duda
Středa 1. březen 2023, 8:00 – Text: (red)

Studujete doktorát a nevíte si rady, jak správně napsat rešerši? Zajímá vás, jak co nejefektivněji nakládat s časem při výzkumu, jak publikovat odborné články nebo jak prezentovat na konferenci? Projekt EUVIP, financovaný z programu Horizont Evropa a koordinovaný Filozofickou fakultou UP, pořádá ve dnech 6.–9. března první projektový workshop určený všem zájemcům z řad doktorandů.

Cílem workshopu je získání praktických akademických dovedností a také ustanovení pracovní skupiny EUVIP Young Researchers‘ Group, která bude poskytovat podporu začínajícím vědcům během celého průběhu projektu. Na workshopu se o své zkušenosti podělí akademičtí pracovníci a pracovnice z oboru mezinárodních vztahů, politologie a sociologie. Tematicky bude workshop zaměřen na oblast Indo-Pacifiku, především pak na otázku Myanmaru a oblast Jihočínského moře.

Workshop se uskuteční v angličtině, v online podobě a doktorandi Univerzity Palackého mohou za účast získat kredity (kód kurzu je KDV/ 92A1W). Připojit se mohou zde. Kontaktní osobou je Renata Čižmárová renata.cizmarova@upol.cz. Kompletní program workshopu je ke stažení zde.

O projektu EUVIP: Indo-Pacifik je nově vzniklý geopolitický koncept, který se věnuje aktuálním tématům mezinárodních vztahů. Přitahuje pozornost v souvislosti s výzvou, kterou představuje vzestup Číny a její iniciativa nové Hedvábné stezky (BRI – Belt and Road Initiative), a také v reakci na převrat v Myanmaru v roce 2021. Cíle a zájmy Evropské unie v tomto regionu mohou být jasně definovány pouze tehdy, pokud EU lépe porozumí politické a hospodářské dynamice indo-pacifické oblasti a identifikuje partnery, kteří zde budou prosazovat její hodnoty. Projekt EUVIP významně rozšíří tento okruh znalostí nejen prostřednictvím své výzkumné činnosti, ale i skrze cílené aktivity v oblasti komunikace, šíření a využívání poznatků, které budou přímo zaměřeny na národní i evropské tvůrce politik a na občanskou společnost. Projekt přispěje k utváření nového, rychle se rozvíjejícího oboru Indo-pacifických studií. V rámci projektu bude vytvořena udržitelná znalostní síť European Indo-Pacific network, sdružující odborníky na danou oblast. Na UP bude založeno Myanmarské centrum. EUVIP zvýší povědomí o výzvách, kterým čelí lidská práva a demokracie v Indo-Pacifiku, a propojí akademickou obec s politickou sférou a občanskou společností v ČR a dalších zemích středovýchodní Evropy. Více informací o projektu zde.

Název projektu: EUVIP: The EU in the volatile Indo-Pacific region. Program: Horizont Evropa (rámcový program EU pro výzkum a inovace pro období 2021- 2027). Typ projektu: CSA (Coordination and Support Actions). Konsorciální projekt, jehož cílem je navázání a prohloubení mezinárodní spolupráce a sdílení zkušeností. Název výzvy: HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-03-01 – Twinning. Trvání projektu: 01/01/2023 – 31/12/2025. Koordinátor projektuUniverzita Palackého v Olomouci. Hlavní řešitelé za UP: Alfred Gerstl (KAS), Kristina Kironska (KAS). Partneři projektu: Helsingin yliopisto (Finsko), Kobenhavns Universitet (Dánsko), Université catholique De Louvain (Belgie).