Sportovní den se vydařil. Prohlédněte si fotogalerii

Foto: Vojtěch Duda, Martin Višňa, kat. informatiky PřF, Ota Blahoušek
Čtvrtek 11. květen 2023, 15:15 – Text: Martin Višňa

Pestrou paletu sportovních aktivit s Akademik sport centrem, historicky první univerzitní šachový turnaj, cyklojízdu na Poděbrady s pořadateli Expedice PřesBar z fakulty tělesné kultury nebo výlet do rodiště Františka Palackého – nejen to nabídl tradiční Sportovní den Univerzity Palackého. Podívejte se na fotky z prosluněného dne plného radosti z pohybu.

Akademik sport centrum pro studenty a zaměstnance univerzity připravilo možnost zapojit se do celé řady individuálních i kolektivních sportovních aktivit uvnitř i venku. Nechyběla například jóga, lukostřelba, pilates nebo turnaje ve volejbalu či malé kopané a došlo i na netradiční hry, jako je třeba lakros. Nejrůznější hry pro všechny generace pak byly součástí odpoledního posezení v areálu Sportovní haly UP, kde také hrála živá hudba a losovala se tombola.

Na hudební vystoupení lákali i studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit FTK UP, kteří pro osoby s postižením připravují Expedici PřesBar. U přírodního koupaliště Poděbrady mohli zájemci výměnou za ochutnávku expedičních drinků realizaci cesty pro handicapované podpořit a také si vyzkoušet některé sportovně-kompenzační pomůcky a nahlédnout tak do světa sportu osob s postižením. Programu na Poděbradech předcházela cyklojízda městem.

Součástí Sportovního dne UP byl mimo jiné také 8. ročník běžeckého Memoriálu Jiřího Hronka, který pořádá katedra informatiky Přírodovědecké fakulty UP. Výsledky běhu najdete zde.

S přírodovědou je také spojen vůbec první Šachový turnaj Univerzity Palackého, o nějž byl nebývalý zájem. V sedmi partiích se utkalo více než 70 hráčů. Vítězkou turnaje s 6,5 bodu ze 7 možných se stala studentka PřF Zuzana Gřesová, na 2. a 3. příčce se s 6 body umístili Georgios Kadianis, student z projektu Erasmus, a Vít Karásek. Velkou událostí se stala exhibiční partie na střešní terase přírodovědecké fakulty mezi děkanem Martinem Kubalou a WIM Natašou Richterovou, která přijela turnaj navštívit.

„Naše velké díky patří rozhodčím Richardu Biolkovi a Janě Obšivačové z klubu SC A64 Olomouc, kteří také poskytli herní materiál. Děkujeme přírodovědecké fakultě za poskytnuté prostory, catering a za krásné fotky od proděkana Oty Blahouška. Poděkování patří také našim sponzorům (UPoint, přírodovědecká fakulta, Skriptárna, Café Montana, Protein&Co, The 1:1 Diet) za podporu turnaje, díky kterým jsme mohli zúčastněné drobně obdarovat,“ uvedl koordinátor šachových setkání Filippos Georgiadis.

Zatímco většina aktivit Sportovního dne UP probíhala přímo v Olomouci či blízkém okolí, u příležitosti letošního 450. výročí vzniku olomouckého vysokého učení zavítali studenti a zaměstnanci UP do Hodslavic na Novojičínsku, kde se narodil František Palacký, jehož jméno univerzita od roku 1946 nese. Na šestnáctikilometrovou trasu pěšího výletu Podbeskydím spojenou s návštěvou hodslavických uměleckých vyhlídek a Palackého rodného domu a zakončenou ve Valašském Meziříčí se vydalo šestnáct turistů.

Hodslavice zároveň navštívili i někteří představitelé UP, například prorektorky Andrea Hanáčková a Zdenka Papoušková nebo kancléř Martin Tomášek, kteří se vedle prohlídky rodného domu Otce národa také sešli se zástupci obce. Univerzita při té příležitosti Hodslavicím věnovala sadu lehátek s vyobrazením šestice obrozenců v čele právě s Františkem Palackým a dohodla se na prodeji výročních turistických známek ke 450 let olomoucké univerzity (psali jsme zde) v Palackého rodném domě.

Níže si můžete z některých části programu Sportovního dne prohlédnout výběr fotografií. Pokud máte z tohoto dne také nějaké povedené záběry, o které byste se chtěli podělit s ostatními, pošlete nám je na e-mail redakce zurnal@upol.cz a rádi je do galerie přidáme.