Studenti z Nebrasky zažili na FZV týden plný praxí a exkurzí

V rámci exkurze po Fakultní nemocnici Olomouc se studenti z Nebrasky podívali i do centrály potrubní pošty. Foto: David Kresta
Čtvrtek 18. leden 2024, 8:00 – Text: David Kresta

Týden nabitý exkurzemi, praxí i přednáškami mají za sebou studenti z University of Nebraska at Kearney. Ve spolupráci Fakulty zdravotnických věd UP a Fakultní nemocnice Olomouc pro ně byl připravený pestrý program, během něhož se podívali na vybrané kliniky a oddělení a dozvěděli se řadu zajímavých informací. A také se vůbec poprvé v životě projeli tramvají.

Po roce se fakulta zdravotnických věd opět stala hostitelem studentů ošetřovatelství z nebraské univerzity. Přípravy akce začaly již loni v srpnu. „Studenti, kteří navštívili naši fakultu vloni, inspirovali bohatými zkušenostmi a spoustou pozitivních zážitků nové uchazeče. Akademici z fakulty zdravotnických věd pak zájemce z řad amerických studentů motivovali prostřednictvím prezentací,“ přiblížila přednostka Ústavu ošetřovatelství Daniela Bartoníčková. „Během podzimu jsme ladili harmonogram celého pobytu v České republice. Bylo třeba vyřídit spoustu věcí, od naplánování transferu z letiště na místo ubytování přes zařízení všech potřebných smluv a povolení po akceptaci amerických studentů jako studentů olomoucké univerzity po celou dobu pobytu. Nejen s tím nám velmi pomohla referentka pro zahraniční vztahy Irena Jedličková,“ doplnila za organizátory Petra Kašparová z Ústavu ošetřovatelství.

Program sestavili zástupci fakulty zdravotnických věd s kolegy z partnerské Fakultní nemocnice Olomouc tak, aby byla zastoupena teoretická a praktická část a rovněž exkurze. „V rámci přednášky připravené kolegyní Petrou Kašparovou se studenti mohli dozvědět o uplatnitelnosti sester, prestiži tohoto povolání i o problematice zdravotního pojištění u nás. Kolegyně Petra Gaul Aláčová z Ústavu klinické rehabilitace pak studentům prezentovala vedle teoretické části také praktické aplikace v rámci fyzioterapeutických přístupů,“ uvedla Daniela Bartoníčková.

Během exkurzí ve Fakultní nemocnici Olomouc studenty provázela koordinátorka Dobrovolnického centra FNOL Marija Aleksićová. „Nejprve jsme navštívili centrální halu ve vestibulu budovy A, kde se nachází Lékárna 24 a příjmové ambulance. Následně jsme absolvovali prohlídku urgentního příjmu se čtyřiadvacetihodinovým provozem. Také jsme měli možnost se jít podívat na heliport, kde přistávají vrtulníky Letecké záchranné služby. Jde o významný architektonický prvek nemocničního komplexu a současně pozoruhodné vyhlídkové místo. Na Transfuzním oddělení jsme se dozvěděli detaily o výrobě základních i speciálních transfuzních přípravků. V programu byla rovněž návštěva budova Dětské kliniky a moderní budova Hemato-onkologického stacionáře a ambulance. Studenty velmi zaujala potrubní pošta, největší systém tohoto charakteru v republice, stejně jako prohlídka Kliniky nukleární medicíny,“ zmínila Marija Aleksićová.

Klinická stáž studentů probíhala na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, I. chirurgické klinice a II. interní klinice. „Studenti mohli poznat a v praxi vidět, jaké kompetence má všeobecná sestra v České republice, jaká je role sestry a dalších nelékařských zdravotnických pracovníků při poskytování ošetřovatelské péče o dospělého pacienta,“ sdělila proděkanka pro praktickou výuku a náměstkyně nelékařských oborů FNOL Andrea Drobiličová.

Významnou pomoc během celého pobytu poskytli americkým studentům jejich průvodci neboli „badíci“ Lucie Doležalová, Dominika Dvořáková, Pavla Macečková a Petr Křižalkovič. Starali se o ně už od příletu do Vídně a doprovázeli je také centrem Prahy předtím, než američtí studenti nasedli na zpáteční let. „Za mě bylo setkání se studenty z Nebrasky velmi poučné. Seznámili jsme se s odlišnou kulturou, jiným vzdělávacím systémem a sdíleli mezi sebou názory na daná témata,“ uvedla Dominika Dvořáková, studentka 2. ročníku fyzioterapie. „V Olomouci jsme jim pomohli s ubytováním na vysokoškolských kolejích, vysvětlili jsme jim také, jak u nás funguje hromadná doprava. Nejvíce je zaujaly tramvaje, které viděli poprvé v životě. Starali jsme se o studenty nejen v Olomouci, ale také v Praze před jejich odletem domů. Podařilo se nám je, i s pomocí internetového průvodce, zavést na ta nejzajímavější místa v historickém centru města,“ doplnila Lucie Doležalová, studentka 2. ročníku všeobecného ošetřovatelství.

Pro americké studenty to byla vůbec první návštěva Evropy a z Olomouce odjížděli jednoznačně nadšení. „Během pobytu jsem měla možnost zažít denní chod vaší nemocnice a dostat se na oddělení, na které zatím jako studentka nemám u nás doma přístup. Všichni byli velmi nápomocní a ochotní, navíc mají dobrou angličtinu a bez problémů mi zodpověděli všechno, co jsem potřebovala vědět. Byla to pro mě určitě přínosná zkušenost. Olomouc je překrásné město, zdejší architektura je úplně jiná než ta americká. Úplně mě uchvátilo, že vše je tady v docházkové vzdálenosti – v Nebrasce všichni jezdí autem, aby se dostali, kam potřebují. Určitě bych se sem někdy ráda vrátila, až bude teplejší počasí,“ řekla Erin Jensen z nebraské univerzity.

„V souvislosti s organizací návštěvy amerických studentů bych velmi ráda poděkovala Petře Kašparové a Ireně Jedličkové za perfektní organizaci. Velký dík patří rovněž proděkance a náměstkyni Andree Drobiličové a Mariji Aleksićové, a to nejen za celkovou koordinaci a pomoc při přípravách klinické stáže, ale také za program exkurzí ve Fakultní nemocnici Olomouc. V neposlední řadě bych ráda poděkovala našim studentům a mentorům, kteří se hostům velmi intenzivně věnovali. Doufám, že pobyt studentů z USA byl přínosný i pro naše akademiky, kteří měli možnost zúčastnit se workshopu na téma Global Health Issues vedeného proděkankou pro internacionalizaci Jarmilou Zimmermannovou. Pevně věřím, že navázaná spolupráce bude opět úspěšně pokračovat i v příštím roce,“ zdůraznila Daniela Bartoníčková.