Studentka právnické fakulty reprezentovala Česko na konferenci o budoucnosti EU

Katka Vavřinová, studentka PF UP, při prezentování návrhu v Salzburgu. Foto: archiv KV
Sobota 28. říjen 2023, 8:00 – Text: (red)

U příležitosti nadcházejících voleb do Evropského parlamentu v roce 2024 uspořádala již podruhé Europe Direct Land Salzburg ve spolupráci s organizací Akzente Salzburg konferenci o budoucnosti EU. Určena byla mladým lidem se zájmem o unijní dění a poslancům Evropského parlamentu. Svého zástupce na akci EU Future Talks II v salcburském parlamentu měla i Česká republika – Katku Vavřinovou, studentku olomoucké právnické fakulty.

Šedesát mladých lidí z více než dvaceti členských států EU vypracovalo, ve čtyřech paralelních pracovních skupinách, požadavky a obavy mladé generace týkající se budoucnosti EU. Ve workshopech na téma ochrany klimatu, svobody, bezpečnosti a solidarity, základních práv EU, globálních výzev a role EU nebo digitálních transformací a umělé inteligence je doprovázeli vysoce postavení odborníci.

Výsledky z workshopů účastníci přednesli v polovině října v salcburském parlamentu za účasti poslanců Evropského parlamentu – Barbary Thaler, Hannese Heide a Daniela Freunda – s tím, že jejich požadavky a návrhy budou předány rozhodujícím činitelům v Evropské komisi a Parlamentu EU.

Projektu spolufinancovaného Evropskou unií, který nese název EU Future Talks II a trval týden, se zúčastnila Katka Vavřinová, studentka olomoucké právnické fakulty. „Možnost přispět svými názory a nápady k budoucnosti Unie byla nesmírně obohacující zkušenost. S kolegy z Polska, Nizozemí, Francie, Maďarska a Itálie jsme debatovali a následně připravili konkrétní návrh v oblasti globálních výzev a role EU, přičemž po celou dobu nám byli nápomocni odborníci. Jejich přítomnost přinesla hlubší perspektivu a kontext k našim diskuzím. Jejich zkušenosti a rady nám pomohly zejména ve fázi přípravy návrhu. Samotné prezentování návrhu v salcburském parlamentu považuji za highlight celého projektu. Naše názory se tak dostaly přímo k rozhodovacím činitelům na evropské úrovni, a mohou tak být brány v úvahu při tvorbě politiky a plánování budoucnosti EU,“ zhodnotila Katka Vavřinová.

Celý týden byl podle ní intenzivní a bohatý na diskuze a nové poznatky. „Byla to skvělá příležitost poznat další mladé lidi s podobným zájmem o aktuální dění a vytvořit si nové kontakty. Zkušenost mě motivovala a doufám, že takové iniciativy budou pokračovat a že mladí lidé budou mít i nadále možnost zapojovat se do diskusí o budoucnosti Unie,“ dodala.

Katka Vavřinová je absolventkou bakalářského studijního programu Právo ve veřejné správě a studentkou 2. ročníku navazujícího magisterského programu Evropské právo a politiky EU na PF UP. V současnosti paralelně studuje na rakouské univerzitě Paris-Lodron-Universität v Salzburgu v rámci programu Double Degree.