Studentské organizace na univerzitě budou mít svůj klub

Prostory nového studentského klubu ve Zbrojnici.
Foto: Vojtěch Duda
Středa 14. únor 2018, 11:00 – Text: Ondřej Martínek

Na Univerzitě Palackého působí v současnosti okolo třiceti studentských organizací a spolků, které sdružují stovky aktivních studentů napříč osmi fakultami. Většina z nich však doposud postrádala vlastní zázemí. To se nyní mění a vedení univerzity pro ně v pondělí 19. února otevře Studentský klub UP.

„Idea vzniku studentského klubu na Univerzitě Palackého šla ruku v ruce s letitou snahou studentských organizací o vzájemnou kooperaci, pomoc a spolupráci na nových projektech v univerzitním prostředí. Možnost realizovat vznik společného prostoru využívaného studentskými organizacemi pro rozvoj své činnosti se pak naskytla v loňském roce po uvolnění jedné z bývalých počítačových místností v přízemí Ústřední knihovny UP na Biskupském náměstí,“ popisuje vznik sdílených prostor pro aktivní studenty Petr Bilík, prorektor univerzity pro vnější vztahy. S podporou rektora Jaroslava Millera a statutárního města Olomouc došlo na podzim 2017 k úpravě tohoto prostoru.

Prostor pro aktivní studenty

K čemu bude Studentský klub UP sloužit, si určili sami zástupci studentských spolků. Primárně se budou prostory klubu využívat pro pořádání schůzí a školení členů, projekce, workshopy či tematické přednášky. „Organizacím je v klubu k dispozici základní technické vybavení jako projektor, plátno, připojení k internetu nebo tiskárna. Naleznou zde také zasedací prostory, nástěnky a flipchart, klidovou zónu nebo prostory pro uskladnění svých materiálů,“ vypočítává vybavení místnosti Zuzana Řezníčková, koordinátorka studentského klubu.

Ve spolupráci se Studentským kariérním a poradenským centrem a Oddělením komunikace UP se zde budou pro studenty pravidelně konat přednášky a workshopy zacílené na seberozvoj i podporu studentských iniciativ. Své zázemí zde nalezne také Olomoucký Majáles UP nebo iniciativa Zaparkuj. „Do klubu je momentálně aktivně zapojeno téměř třicet oborových a zájmových spolků z celé univerzity. Pro srovnání, před pěti lety jich při univerzitě působilo téměř o polovinu méně. I proto bude klub sloužit také jako hub pro formování nových studentských projektů či plánování a realizaci neziskových aktivit při univerzitě,“ dodává Bilík.

Otevření klubu zahájí Akademický týden

Slavnostní otevření Studentského klubu UP proběhne v pondělí 19. února v 19 hodin v rámci Akademického týdne. Mimo možnosti si klub a jeho vybavení prohlédnout to bude i příležitost seznámit se s aktivitami řady studentských organizací. Akci zpestří hudební vystoupení v podání Tomáše Krejčiříka a Petra Šrajera a občerstvení zajistí přilehlé Coffee Library.

„Věříme, že se Studentský klub UP stane vyhledávaným a inspirujícím místem pro řadu studentů toužících se ve volném čase realizovat. Doufáme, že jeho existence bude motivovat další a další aktivní jedince i skupiny, a pomůže tak nadále profilovat Univerzitu Palackého jako prostředí otevřené studentským aktivitám,“ doplnil Bilík.