Univerzita „své“ studentské organizace podporuje a pečuje o ně

Foto: Zuzana Pejpková, Martin Višňa
Úterý 16. leden 2024, 8:00 – Text: (red)

Na Univerzitě Palackého a jejích fakultách působí na šedesát studentských organizací, které jsou se svými aktivitami zaměřenými i na veřejnost nedílnou součástí budování a naplňování třetí role univerzity a kultivace veřejného prostoru nejen v Olomouci. Podporu pro jejich činnost jim vedle domácích fakult či kateder nabízí i rektorátní Oddělení studentských záležitostí spadající pod úsek prorektorky pro komunikaci a studentské záležitosti Andrey Hanáčkové.

Volnočasové aktivity pro studující, začlenění prváků do fakultního či univerzitního života, popularizace vědeckých témat nebo osobní rozvoj, to jsou některé z oblastí, kterým se studentské organizace působící na Univerzitě Palackého věnují. Podpora ze strany rektorátu spočívá především v možnosti využívat prostory Studentského klubu UP na Zbrojnici, zažádat o pomoc s propagací pořádaných akcí, konzultovat směřování organizace v Kariérním centru UP nebo v možnosti požádat o finanční podporu činnosti.

Významnou součástí podpory je příležitost začlenit se do komunity studentských organizací na UP, která vznikala postupně prostřednictvím pravidelných aktivit ve Studentském klubu UP. „Klub již pátým rokem slouží pro potřeby studentských organizací a je určen pro pořádání jejich neziskových akcí, jako jsou schůze a školení členů, projekce, workshopy či tematické přednášky. Nejméně čtyřikrát ročně tu také pořádáme setkání či školení pro zástupce studentských organizací, kteří zde navazují kontakty, sdílejí své zkušenosti a podporují se tak navzájem,“ přiblížila fungování Studentského klubu jeho koordinátorka Zuzana Pejpková.

Zmíněná setkání se zaměřují především na představování aktivit i členů organizací a podpoření nových spoluprací a společných projektů. Zařazována jsou i školení na témata, jako je problematika zapsaných spolků a s tím spojené administrativy, možnosti financování aktivit či práce se členy organizací, jejich motivování, růst nebo odměňování.

Během roku 2023 byla pro zástupce studentských organizací na UP připravena čtyři setkání, jichž se pokaždé účastnilo kolem 40 osob:

• 6. 3. – Jak na žádost o grant: praktické tipy a příklady z praxe – Jako přednášející zde vystoupili současní či bývalí členové studentských organizací s příklady dobré praxe a tipy na možnosti financování (J. Havlín, R. Ilnycka, T. Holoubková).
  • 3. 4. – Speed dating studentských organizací – Seznamovací akce formou série několikaminutových rozhovorů, během nichž si zástupci sdělili více o činnosti svých organizací.
  • 16. 10. – Setkání zástupců studentských organizací na Envelopě – Tradiční setkání na úvod akademického roku, na němž zazněly základní informace o podpoře studentských organizací ze strany UP, nově zde byly prezentovány možnosti spolupráce na pořádání akcí v nově otevřeném prostoru VTP UP Envelopa Hub.
  • 13. 11. – Setkání zástupců studentských organizací a školení – Primárně seznamovací setkání, které bylo doplněno o prezentaci právní podpory organizacím, které jsou nebo mají zájem se stát zapsanými spolky, a prezentaci grantových příležitostí pro studenty do 30 let, kterou připravil Dům zahraniční spolupráce.

Oddělení studentských záležitostí také v uplynulém roce připravilo rozdělení studentských organizací na UP do tří formálních úrovní. „Smyslem kategorizace je zpřehlednit komunikaci mezi vedením UP a studentskými organizacemi, co se týče vzájemných očekávání. Rozdělení je založeno na míře vzájemné spolupráce a intenzity komunikace a umožňuje lépe vnímat potřeby jednotlivých organizací,“ upřesnila vedoucí oddělení Vladimíra Sedláčková s tím, že příslušnost k dané kategorii navrhují sami zástupci studentské iniciativy v souladu se směřováním a současným stavem organizace a její angažovaností v univerzitním životě.

Kategorie studentských organizací na UP:

• Univerzitní organizace – Předpokládá nejvyšší míru zapojení do univerzitního života nad rámec běžné činnosti organizace, pravidelný dialog s vedením UP (v zastoupení pracovníky Oddělení studentských záležitostí). Cílem je vytvoření pracovní skupiny složené ze zástupců univerzitních organizací coby platformy pro vznik společných projektů a pravidelný kontakt. Tyto organizace mají garantovaný finanční příspěvek na činnost ze strany RUP jednou za rok na základě předložené Zprávy o činnosti organizace.
  • Studentská organizace – Předpokládá střední míru zapojení do univerzitního života nad rámec běžné činnosti organizace, spočívá především v pravidelné účasti na prezentačních akcích UP, jako je Olomoucký majáles UP a MEET UP. Tyto organizace mohou požádat o finanční příspěvek na činnost ze strany RUP jednou za rok na základě předložené Zprávy o činnosti organizace.
  • Studentský spolek – Předpokládá primárně naplnění vlastních aktivit iniciativy bez nutnosti participace na dalších aspektech univerzitního života.

Pravidelný kontakt se zástupci organizací a péče o ně se vyplácí, jak je patrné z neustále rostoucího počtu aktivních studentů, kteří mají zájem o mimostudijní vyžití a nabytí zkušeností ze spolkové činnosti. Další možnosti rozvoje nabízí program Talentovaný Palacký, kam oblast studentských organizací také náleží. Propojení s aktivitami Kariérního centra UP a Dobrovolnického centra UP, stejně jako práce s nadanými studenty prostřednictvím Nadačního fondu UP a speciálních mentoringových programů má za cíl maximálně rozvinout potenciál studentů, kteří chtějí ze svého studijního období vytěžit pro svůj osobní růst maximum.