UPoint zve na výstavu dobového olomouckého tisku z února 1948

Ilustrační foto: Archiv UPointu
sobota 3. březen 2018, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Výročí obnovení Univerzity Palackého a únorové události roku 1948 tematicky propojuje komorní expozice univerzitního informačního centra UPoint, představující ukázky z olomouckého tisku z doby před sedmdesáti lety. Výstava „Vítězný únor 1948“, zahájená během Akademického týdne UP, je pro zájemce z řad univerzitní obce i široké veřejnosti otevřená do pátku 23. března.

Na šesti velkoformátových panelech najdou návštěvníci UPointu naskenované výňatky z olomouckého tisku, publikované od 13. až 25. února 1948. Většinou jde o titulní stránky periodik, která v Olomouci vydávaly politické strany, například komunistická Stráž lidu, lidovecký Osvobozený našinec nebo deník Práce.

Původním obsahovým záměrem bylo zachytit reflexi událostí, spojených s oslavami druhého výročí obnovení Univerzity Palackého 21. února. Díky dostupné dokumentaci se téma rozšířilo o únorové události roku 1948, souběžně zaznamenané v olomouckém tisku. „Informace o výročí univerzity jsem našla jen ve dvou článcích, přičemž v jednom z nich rektor J. L. Fischer částečně reagoval i na tehdejší politické dění. To se stalo pojítkem pro výběr textů,“ vysvětlila autorka myšlenky expozice a vedoucí UPointu Anna Jílková.

Dalším kritériem byla podle ní snaha, aby byla na výstavních panelech zastoupena všechna tehdejší periodika politických stran. „Zajímalo mne, jak dění komentují, jakou používají rétoriku a jak se na stejné události dívají každá jinou optikou. Zároveň jsem se pokusila o pokrytí hlavních událostí, které danou dobu charakterizovaly,“ uvedla Anna Jílková. Jak doplnila, všechny prezentované ukázky dobového tisku pocházejí z fondu Vědecké knihovny v Olomouci.