Věra Zukalová pomůže onkologickým pacientům při léčbě i návratu do života

Věra Zukalová (uprostřed) s primářkou a přednostou Onkologické kliniky Hanou Študentovou a Bohuslavem Melicharem.
Foto: FNOL
Pondělí 29. leden 2024, 13:00 – Text: FNOL, (vim)

Podporovat pacienty během jejich léčby a rehabilitace a současně zvyšovat povědomí o problematice rakoviny u veřejnosti, to jsou úkoly ambasadorky onkologických pacientů, která nově působí na Onkologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty UP. Stala se jí Věra Zukalová, která je známá především jako zakladatelka spolku Dobré místo pro život, je ale také studentkou Cyrilometodějské teologické fakulty UP.

Pro funkci ambasadorky byla Věra Zukalová vybrána nejen na základě svého profesního životopisu a schopností, ale i své osobní zkušenosti jako vyléčené pacientky. „Mým hlavním posláním je poskytovat individuální podporu pacientům a jejich rodinám, vytvářet propojení s různými obory onkologické péče a přispívat k odtabuizování tématu rakoviny. S pokorou jsem přijala nabídku stát se součástí týmu Onkologické kliniky a věřím, že mé osobní i pracovní zkušenosti a odhodlání přinesou pozitivní změny na klinice i v oblasti onkologické péče a osvěty,“ slibuje.

Zřízením pozice ambasadora onkologických pacientů vzniká prostor pro širokou škálu aktivit s cílem zlepšit kvalitu života pacientů, snížit jejich stres a úzkost a posílit jejich sebevědomí a naději. Součástí projektu jsou nejen individuální konzultace, edukační centrum, online portál pro pacienty, organizace seminářů a společenských akcí, ale také PR aktivity pro propagaci prevence a osvěty o onkologii u veřejnosti.

„Plánuji efektivně komunikovat s pacienty a jejich rodinami prostřednictvím objednávkového systému, online portálu i pravidelných setkání. Propojím je s nemocničním personálem, ombudsmanem a dalšími organizacemi, abychom společně vytvořili komplexní podporu pro pacienty. To vše by mělo přinést zlepšení kvality života pacientů, snížení stigmatizace onkologie ve veřejnosti, posílení prevence a včasné diagnostiky a také odlehčení samotnému zdravotnickému personálu. A v neposlední řadě chci přispět k propagaci dobrého jména Onkologické kliniky i celé Fakultní nemocnice Olomouc,“ přibližuje Věra Zukalová.

Původním vzděláním je strojařka, životní cesty ji ale přivedly k pomoci lidem. Je zakladatelkou a předsedkyní spolku Dobré místo pro život, který v Olomouci sdružuje dobrovolníky věnující svůj volný čas znevýhodněným skupinám. Vedle řady aktivit, k nimž patří mimo jiné projekt Otevřeme zahradu pro hospic na Svatém Kopečku nebo oblíbený benefiční vánoční stánek s punčem, který pravidelně obsazují prodávající z Fakulty tělesné kultury UP, se před nedávnem pustila také do studia sociální práce na CMTF UP a Caritas – Vyšší odborné školy sociální Olomouc.

„Děti odrostly, mají své rodiny a já stála před otázkou, zda koukat po večerech na televizi nebo do chytré knížky. Sociální práce je multidisciplinární obor, který mi nabízí vhled i do jiných, příbuzných oborů, jako je psychologie, filozofie, právo, sociologie, ekonomika a další. Zároveň každé studium kultivuje, pomáhá se na život dívat z více úhlů. Nemám žádný předmět, o kterém bych řekla, že je zbytečný. Každý z nich mě baví. A jaká jsem studentka? Moji spolužáci by řekli, že skvělá, můj muž taky, ale já vím, že jsem průměrná, podle mě ničím nevynikám. Přece jen je mi letos padesát, tak mi držte pěsti,“ dodává první ambasadorka Onkologické kliniky FNOL a LF UP.

Ustanovením ambasadorské pozice učinila Fakultní nemocnice Olomouc další významný krok k posílení péče o onkologické pacienty s cílem dosáhnout co nejlepších výsledků v jejich léčbě a pokud možno návratu nemocných do běžného života. „Chtěli bychom, aby naši pacienti a jejich rodiny cítili skutečnou podporu a porozumění během jejich léčby. Paní Zukalová má nejen odborné znalosti, ale i empatii a pochopení pro potřeby pacientů,“ říká přednosta Onkologické kliniky Bohuslav Melichar.

Projekt se přitom zaměřuje nejen na pacienty, ale i širší veřejnost. „Díky silné síti dobrovolníků a partnerů může ambasadorka aktivně přispívat k prevenci a včasné diagnostice rakoviny. Očekává se, že tento projekt bude mít významný vliv na různé aspekty onkologické péče a celkově posílí povědomí o této problematice ve společnosti. Ambasadorka přinese nový impuls a posílí spolupráci mezi pacienty, zdravotnickým personálem a veřejností v oblasti onkologické péče,“ doplňuje primářka Hana Študentová.