Vladimír Dzuro: zatýkal válečné zločince, teď přijíždí na právnickou fakultu

Vladimír Dzuro přijíždí na pozvání katedry mezinárodního a evropského práva a Centra pro mezinárodní humanitární a operační právo. Repro: PF UP
Úterý 2. duben 2024, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Postavil před mezinárodní tribunál prvního válečného zločince konfliktu v bývalé Jugoslávii a také například ví, co obnáší odkrývání masového hrobu. Vladimír Dzuro, který byl dlouhá léta jediným českým vyšetřovatelem pracujícím u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu, bude hostem právnické fakulty.

Přijíždí na pozvání katedry mezinárodního a evropského práva a Centra pro mezinárodní humanitární a operační právo (CIHOL) s dokumentárním filmem Vyšetřovatel.

Setkání s Vladimírem Dzurem se uskuteční 9. dubna od 17:00 v aule Právnické fakulty UP. Nejprve bude promítnut film a poté na něj naváže diskuze. „Vladimír Dzuro v dokumentu přijíždí na místa svého vyšetřování v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku a Srbsku, díky čemuž mají diváci možnost naslechnout fragmentům dávných příběhů a potkat klíčové osoby a svědky z jeho případů,“ představuje film producentka Hana Blaha Šilarová. Dokument režiséra Viktora Portela vznikl v produkci společnosti Frame Films, v koprodukci s Českou televizí společnostmi Restart, Hrvatska Radiotelevizija, Al Jazeera Balkans a Post Bellum.

Promítání dokumentu Vyšetřovatel s následnou diskuzí

9. dubna | od 17:00 | aula PF UP
Vzhledem k omezené kapacitě je nutná rezervace míst předem přes jednoduchý formulář.

Následnou diskuzi bude moderovat Petr Stejskal z katedry mezinárodního a evropského práva. „Mluvit se bude například o právních aspektech zatčení starosty Vukovaru Dokmanoviće, o tom, k jakému došlo vývoji v postupech při vyšetřování válečných zločinů nebo jak se dívat na současné krize a výzvy optikou dlouhodobé perspektivy. Zváni jsou kolegové, studenti a všichni zájemci o téma,“ dodal.

Vladimír Dzuro se aktivně podílel na práci mírových sil OSN v bývalé Jugoslávii, od dubna 1995 pak zastával více než devět let funkci vyšetřovatele Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Do nedávna pak vedl kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku. Na olomouckou právnickou fakultu přijede po druhé. V roce 2021 vystoupil s přednáškou Smrtící propaganda – fake news v post-konfliktním prostředí. Více informací o českém kriminalistovi zde.