Vyhrň rukáv! Startuje druhý ročník Souboje fakult v darování krve

Ilustrační foto: Martin Višňa
Čtvrtek 14. říjen 2021, 9:00 – Text: Martin Višňa

Již podruhé vyzývají studenti Fakulty zdravotnických věd UP své kolegy a také zaměstnance na ostatních fakultách Univerzity Palackého k souboji v darování krve a nově také krevní plazmy. Soutěžní výzva s mottem Vyhrň rukáv potrvá celý zimní semestr a vyvrcholí vyhlášením výsledků během Akademických dnů UP v únoru 2022.

Souboj bude zahájen ve středu 20. října v 8 hodin na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, kromě prvních dárců přislíbili účast i rektor UP Martin Procházka a děkan FZV UP Jiří Vévoda.

Soutěžit se bude zejména v celkovém objemu krve darovaném studenty a zaměstnanci jednotlivých fakult a procentuálním zastoupení dárců mezi studenty. Oproti prvnímu ročníku ale přibyla i další kategorie. „Kvůli otevření nových plazmaferetických center hlásí transfuzní oddělení nedostatek dárců krevní plazmy. Z toho důvodu jsme letos přidali novou kategorii, v níž je umožněno zapojit se do souboje darováním nejen krve, ale právě i krevní plazmy. Kromě toho se účastníci mohou v průběhu akce těšit i na další, menší soutěže a kvízy o ceny našich sponzorů,“ uvedla Simona Konečná z pořádajícího Studentského spolku FZV UP.

Darovat krev nebo krevní plazmu je možné na kterémkoliv odběrovém místě. Zapojení do souboje je přitom jednoduché: stačí vyplnit formulář, který si studenti a zaměstnanci fakult nechají potvrdit na vybraném odběrovém místě a následně jej vhodí do jednoho ze sběrných boxů, které budou umístěny na fakultách a také na olomouckém transfuzním oddělení.

„Milí studenti, oslovte své spolužáky a kamarády a vyučující a pojďme společně pomoci těm, kteří měli o trochu méně štěstí,“ vyzvala k účasti v soutěži Simona Konečná.

Souboj fakult pořádá Studentský spolek FZV UP ve spolupráci s Oddělením komunikace UP a Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc. Druhý ročník soutěže potrvá po celý zimní semestr a vyvrcholí během tradiční akce Daruj krev s rektorem, která je nedílnou součástí únorových Akademických dnů UP, kterými si olomoucká univerzita připomíná své obnovení v roce 1946.

Během prvního ročníku studenti a zaměstnanci darovali celkem přes 119 litrů krve, největší podíl na tomto výsledku měla přírodovědecká fakulta. Loňský ročník Souboje fakult si můžete připomenout prostřednictvím tohoto článku

Univerzita Palackého podporuje bezplatné dárcovství krve dlouhodobě, za což jí byla před nedávnem Českým Červeným křížem Olomouc udělena pamětní plaketa a děkovné uznání za podporu dárcovství krve a činností ČČK. Informace nejen o tradiční akci Daruj krev s rektorem najdete na daruj.upol.cz.