11. ročník celostátního kola soutěže Student a věda: Lingvistika

Foto: archiv katedry bohemistiky FF UP
Pondělí 13. červen 2022, 10:04

První den konference Mladých lingvistů patří už tradičně také celostátnímu kolu soutěže Student a věda: Lingvistika. Ani tento ročník nebyl výjimkou, i když do určité míry vlastně letošní setkání trochu výjimečné bylo. Zejména proto, že jsme 16. května po dvou letech nepotřebovali počítače, mikrofony ani sluchátka, konečně jsme totiž mohli pozvat studenty z různých filologických pracovišť napříč Českou republikou přímo do historických prostor naší Filozofické fakulty UP.

Hlavním úkolem soutěžících je představení vlastního výzkumu před odbornou porotou. Letos v ní zasedla doc. Ivana Bozděchová a dr. Martin Janečka z Univerzity Karlovy, Univerzitu Palackého zastupoval doc. Karel Komárek a předsedkyní komise byla i letos stejně jako každý rok dr. Lucie Jílková z Ústavu pro jazyk český Akademie věd.

Po dlouhém zvažování se porota letos rozhodla udělit dokonce dvě první místa. Na první příčce se umístily Lucie Jarůšková z Univerzity Karlovy s příspěvkem „Vliv bilingvismu na jazykově podmíněné sociální preference u dětí“ a Libuše Kormaníková reprezentující domovskou Univerzitu Palackého, která zpracovala téma „Rozpoznávání ironie v textu slyšícími dětmi a dětmi se sluchovým postižením“. Druhé místo obsadila Karolína Svatoňová, taktéž z Univerzity Karlovy, která představila svou práci na téma „Dialekty Nové Anglie a jejich historický vývoj na pozadí britského vlivu“. Všechny vítězné příspěvky budou publikovány ve sborníku konference Mladých lingvistů.

Soutěž Student a věda: Lingvistika není jen soutěží, je zároveň příležitostí k setkání a živé rozpravě nad zajímavými lingvistickými tématy. Nejinak tomu bylo i letos. Děkujeme soutěžícím, porotě i posluchačům, výherkyním gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v budoucím výzkumu. Už teď se také těšíme na další příspěvky v příštím ročníku!

Za organizační tým Jakub Wenzel, David Lavička a Božena Bednaříková, katedra bohemistiky FF UP