Celoevropská konference přinesla mnoho nových možností

Rektor UP Martin Procházka se spolu s prorektorkou Lucií Plíhalovou setkali s Jean-Luc Dubois-Randém, rektorem Paris-East Créteil University. Foto: Archiv AA
Pondělí 22. srpen 2022, 13:22

Konání dlouho očekávané konference Campus of European Universities poprvé oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron při příležitosti přebírání předsednictví Rady Evropské unie v prosinci loňského roku. Hlavním mottem Francie během tohoto půlročního období byla mimo jiné sounáležitost. V rámci té proběhla právě konference CEU, organizovaná francouzským ministerstvem vyššího vzdělávání, která spojila všechny evropské vysokoškolské aliance. Spolu se setkali rektoři evropských univerzit, prezidenti aliancí a zástupci vlád. Hovořili o možnostech propojování vyššího vzdělávání napříč EU, výzvách, kterým čelí, o funkčních modelech transformace a modernizace vzdělávání a samozřejmě také o tom, jak evropské univerzity a spolupráci vnímají samotní studenti.

Váženým hostem byl také rektor Univerzity Palackého Martin Procházka. Osobně se sešel s rektorem Paris-East Créteil University, Jean-Lucem Dubois-Randém a poprvé probrali nové možnosti spolupráce mezi našimi institucemi. V současné době již probíhají jednání o konkrétních výzkumech a dalších možnostech propojování našich systémů vzdělávání. Obdobná jednání proběhla i s rektory univerzit v Innsbrucku a Reykjavíku. S těmi nás spojuje členství v prestižní Alianci Aurora, do které byla Univerzita Palackého přizvána v loňském roce. „Jde nám o jednodušší přechod mezi institucemi. Aby to, co studenti studují zde, mohli jet zkoumat třeba i na Island,” řekl rektor Procházka o společných cílech se všemi zapojenými členy. Na samotné konferenci se kromě jednání účastnil i diskuzí a workshopů. Součástí programu byla prohlídka Vesničky aliancí, exhibice, na které mělo všech 41 evropských aliancí své stánky. Mezi řečníky patřili lidé jako Radka Wildová, náměstkyně ministra školství České republiky, a Sylvie Retailleau, francouzská ministryně vyššího vzdělávání. A co si z toho všeho rektor Univerzity Palackého odnesl jako hlavní myšlenku? „Byla to samozřejmě výzva. Sešel jsem se s mnoha nesmírně vzdělanými a zkušenými lidmi. A právě sdílením zkušeností a spoluprací s nimi, nebo také tím, že se lidově ´podíváme k ostatním´, třeba v rámci Aliance Aurora, můžeme jako univerzita růst, rozvíjet se a hlavně zlepšovat ve výzkumu i výuce. Na CEU jsem si připomněl, že se spoustou univerzit máme podobný cíl, a když budeme spolupracovat, podaří se nám ho dosáhnout,”­ řekl na závěr.

Betty Fahrnerová