Fakulta tělesné kultury věnovala konferenci dotekům ve sportu

Foto: Martin Višňa
Pátek 10. listopad 2023, 12:40 – Text: Martin Višňa

Které doteky jsou ve vztahu sportovce a trenéra v pořádku a které jsou naopak za hranou? Touto otázkou se zabývali účastníci druhého ročníku konference Sport a sexualita v trenérské praxi, kterou uspořádala Fakulta tělesné kultury UP ve spolupráci s Českou asociací univerzitního sportu.

Cílem konference bylo upozornit na problematiku, která je součástí sportu, ale může narušovat bezpečí tréninkového procesu a ohrožovat sportovce. O své zkušenosti se s osmdesátkou účastníků, mezi nimiž byli studenti, sportovci, trenéři i lidé profesně či zájmově spjatí s tématem akce, podělil z pozice sportovního psychologa děkan FTK UP Michal Šafář nebo Jan Bělka z katedry sportu, který je jako trenér dlouhou dobu spojen s házenkářkami z DHK Zora Olomouc. Vystoupila také předsedkyně Komise pro rovné příležitosti Českého olympijského výboru Ilona Burgrová.

Především však trojice pořadatelů Dana Štěrbová, Zbyněk Svozil a Petr Krol z katedry společenských věd v kinantropologii představila výsledky výzkumu uskutečněného mezi sportovci a trenéry s využitím Dotazníku přístupu k sexualitě ve sportu.

„Trenéři v několika případech dosahují výrazně rizikových hodnot ve smyslu zvýšeného výskytu rizikových doteků v trenérské praxi, považují dotýkání se sportovce, prožívají-li radost a nadšení směrem k trenérovi, za běžnější než samotní sportovci. Ti se naopak v menší statistické míře než trenéři domnívají, že některé doteky trenéra mohou být sportovcem vnímány jako sexuální,“ přiblížila Dana Štěrbová.

Na prezentaci výzkumu a diskuze navázal odpolední workshop zaměřený na praktické zkušenosti sportovců a trenérů. Skupiny účastníků konference během něj zpracovávaly příklady situací a doteků z tréninkového procesu vnímaných jako bezpečné a naopak situace vnímané jako nevhodné a rizikové.

„Ukázalo se, že prakticky téměř každá situace spjatá s dotykem může být vnímána jako riziková, pokud není sportovci dostatečně vysvětlena, že je nezbytná a že dotek je instruktážní nebo například dopomáhající. Nebylo bohužel překvapením, že situace, které byly na závěr prezentovány skupinami, v sobě nesou významné riziko či dokonce realitu sexuálního obtěžování, a to ať již zažité v reálném světě nebo sportovci takto vnímané. Významnou roli zde hraje respektování intimity sportovce,“ dodal Zbyněk Svozil.

Obsáhlému a pro někoho kontroverznímu tématu sexuality ve sportu se odborníci z Fakulty tělesné kultury UP chtějí věnovat i nadále, mimo jiné již nyní přemýšlejí o třetím ročníku konference.

Konference zaujala nejen její účastníky, ale také média. Dana Štěrbová a Petr Krol o problematice doteků ve sportu hovořili mimo jiné ve vysílání ČT Sport, záznam můžete zhlédnout zde.