Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Co nám o Romech říká Česká televize?

Foto: Archiv VUP
Sobota 5. srpen 2023, 7:00 – Text: Tomáš Franta

Média ovlivňují realitu, respektive to, jak realitu vnímáme, říká základní poučka mediální teorie, která se více či méně odráží v našich postojích ke světu. Platí to i v případě pohledu na menšiny? To vám poodhalí komplexní knižní analýza Renáty Sedlákové s názvem Zprávy o Nich nebo o Nás. Publikaci, v níž se autorka zaměřuje na zpravodajský diskurz České televize o Romech, vybíráme jako další tip k populárně-naučnému letnímu čtení z produkce Vydavatelství UP.

Co bychom věděli o Romech, pokud bychom je znali pouze ze zpravodajství České televize, tedy média veřejné služby? Na to se řečnicky hned v úvodu knihy ptá Renáta Sedláková a vzápětí předkládá obsahovou, diskurzivní a sémiotickou analýzu Událostí ČT za více než dvacetileté období (2000–2020).

Autorka na příkladech ilustruje, že televizní zpravodajství je etnocentrické a informuje hlavně o jednání příslušníků majority, a to i ve zprávách, které verbálně nebo vizuálně odkazují k romské menšině. Romové jsou tak často vykreslování v pasivní pozici příjemců sociální pomoci nebo objektů politických opatření ze strany většiny. Pozitivní příklady Romů reprezentovaných v pozici autority jsou výjimkou.

Daří se veřejnoprávní relaci působit pozitivně v procesu vytváření sociální reality a přispívá k určitému společenskému začleňování Romů? Nebo udržuje v oběhu stereotypy dlouhodobě přítomné v povědomí české majoritní populace, které vedou spíše k sociálnímu vylučování a diskriminaci příslušníků sociálních skupin?

Odpovědi najdete na více než 250 stránkách komplexní sondy do světa televizního zpravodajství. Knihu Zprávy o Nich nebo o Nás si můžete zakoupit na VUP shopu v tištěné nebo elektronické formě. Zastavit se můžete také osobně do Skriptárny VUP na Zbrojnici.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit také FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy).

Všechny knižní tipy seriálu Letní čtení s Vydavatelstvím UP najdete zde.