Mezinárodní letní škola k uprchlickému právu bude věnována válce na Ukrajině

International Summer School in Refugee Law and Rights má speciální webovou stránku. Repro: UP
Pondělí 6. červen 2022, 11:00 – Text: Eva Hrudníková

Mezinárodní letní škola uprchlického práva má před sebou devátý ročník. Uskuteční se 15. až 25. srpna na olomoucké právnické fakultě a tematicky bude věnovaný válce na Ukrajině. Letní škola je připravována v rámci evropské univerzitní aliance Aurora, jejího programu Capacity Development Support Programme. S Univerzitou Palackého ji spolupořádá ukrajinská V. N. Karazin Kharkiv National University.

„Od počátku, kdy jsme školu založili, je naším cílem aktivně rozvíjet znalosti a dovednosti účastníků v oblasti mezinárodní ochrany uprchlíků, které využijí v akademické sféře, vládních a nevládních organizacích, médiích a dalších odvětvích,“ vysvětlila za pořadatele Selma Porobić z oddělení pro partnerství UP s tím, že chystaný ročník bude tematicky velmi aktuální. „Vzhledem k nedávné invazi Ruska na Ukrajinu a pokračující válce s masivním vysídlením civilistů je letošní škola výhradně zaměřena na Ukrajinu. Dali jsme jí podtitul Právní ochrana osob vysídlených válkou – případová studie Ukrajina.“ Finanční zisk letní školy navíc poputuje jako dar spolupořádající charkovské univerzitě.

Právnická fakulta se výrazně podílela na organizaci už v roce 2020. „I tentokrát nabídneme odborné know-how a podílíme se na realizaci letní školy i organizačně. Letošní ročník se uskuteční v prostorách naší fakulty,“ dodal Martin Faix, proděkan pro zahraniční záležitosti PF UP. Program letní školy kombinuje odborné přednášky, workshopy a diskusní bloky.

Škola je otevřena studentům napříč vědními obory a odborníkům z nejrůznějších oblastí se zájmem o téma. Mezi účastníky byli v minulosti například zaměstnanci mezinárodních uprchlických a humanitárních organizací, zástupci nevládních organizací, státní úředníci, vědečtí pracovníci, právníci nebo novináři.

Zájemci letos mohou volit mezi dvěma formami účasti, prezenční na olomoucké právnické fakultě, nebo online. Online přihlášky, jejichž součástí musí být motivační dopis a životopis, lze podávat do 15. června. Účastnický poplatek činí 400 euro. Studenti z univerzit v rámci aliance Aurora budou podpoření stipendiem. Úspěšní absolventi získají tři kredity ECTS.

Letošní Mezinárodní letní škola uprchlického práva navazuje na předchozí úspěšné ročníky, které v letech 2012 až 2015 pořádalo Centrum pro uprchlíky při sarajevské univerzitě a v letech 2018 a 2019 pak Cyrilometodějská teologická fakulta UP. Jednou z jejích zakladatelek byla spolu se Selmou Porobić profesorka Oxfordské univerzity Barbara Harell-Bond, která se významně zasloužila o aktivní podporu práv uprchlických komunit po celém světě.

International Summer School in Refugee Law and Rights má speciální webovou stránku, kde zájemci najdou veškeré potřebné informace a kontakty.