Teologická fakulta přivítá hosta z Ukrajinské katolické univerzity

Foto: archiv R. Fihase
Čtvrtek 2. březen 2023, 12:00 – Text: Martin Višňa

Na dvě přednášky Romana Fihase z Ukrajinské katolické univerzity ve Lvově zve Cyrilometodějská teologická fakulta UP. Tématem první z nich bude v pondělí 6. března liturgická eschatologie Alexandra Schmemanna, ve čtvrtek 9. března pak promluví o ekumenické situaci na Ukrajině v době probíhající války.

Roman Fihas je zástupcem ředitele Institutu ekumenických studií Ukrajinské teologické univerzity ve Lvově, vyučuje ekumenickou teologii a eklesiologii, je koordinátorem distančního studijního programu Ekumenická studia a jako řeckokatolický kněz působí i jako studentský kaplan.

„Jeho pozváním chceme dát našim studentům, případně i širší akademické obci příležitost rozšířit si obzory jednak v oblasti moderní ortodoxní teologie v případě přednášky o Alexandru Schmemannovi a jednak v oblasti praktického ekumenismu,“ uvedl Robert Svatoň z pořádající katedry systematické teologie CMTF UP.

„Máme upřímnou radost, že můžeme Romana Fihase přijmout jako hosta v době, kdy jsou jeho země a její lid trpce zkoušeny hrůzami války. I tímto způsobem bychom jej i jeho kolegy rádi ujistili o naší podpoře a duchovní blízkosti,“ dodal.

S Ukrajinskou katolickou univerzitou ve Lvově olomoucká teologická fakulta spolupracuje již řadu let, především v oblasti výměnných pobytů. Členové Institutu ekumenických studií, kde Roman Fihas působí, se mimo jiné podíleli na organizaci mezinárodního sympozia ke 100. výročí konání velehradských unionistických sjezdů, akademici a duchovní lvovské univerzity bývají hosty fakultních konferencí či diskuzí. Olomoučtí studenti se zase například účastní pravidelných letních online kurzů, které se zaměřují na propojení ekumenismu a sociální oblasti.

Přednášky Romana Fihase na CMTF UP:

6. března od 11:30 v učebně UN-U09

Liturgická eschatologie P. Alexandra Schmemanna

Profesor Alexander Schmemann byl jednou z nejvýznamnějších postav pravoslavné exilové teologie 20. století. Místem teologického poznání pro něj byla především liturgie, v níž Bůh zjevuje své tajemství a svůj záměr se stvořením. Tato přednáška se zaměří na liturgický rozměr teologického učení o posledních věcech člověka a světa, eschatologii.

9. března od 8:00, učebna UN-KSV

Ekumenická situace na Ukrajině během rusko-ukrajinské války

Jan Pavel II. před lety nazval Ukrajinu laboratoří ekumenismu, protože je místem, kde se po staletí setkávaly různé tradice křesťanského Západu a Východu. Již rok je život obyvatel této země dramaticky ovlivňován vojenským konfliktem s Ruskem. Tato přednáška se pokusí ukázat, jak se tato bolestná skutečnost odráží ve vztazích mezi křesťany různých církví.

Přednášky budou vedeny v angličtině.