Univerzitní tým běhá přes překážky. Hledá posily, přidejte se

Část univerzitního týmu.
Foto: Archiv DP
Středa 19. prosinec 2018, 11:00 – Text: Ivana Pustějovská

Kombinace běhu a překonávání překážek, to je závod Spartan Race. Je populární po celém světě a pravidelná série běhů se koná i v České republice. Mezi účastníky nechybí ani studenti Univerzity Palackého, kteří založili univerzitní tým. Právě teď do něj hledají nové členy, a to jak sportovně založené studenty, tak i zaměstnance UP.

Skupinka studentů UP se dala dohromady zhruba před rokem. „Chtěli jsme reprezentovat univerzitu na překážkových závodech Spartan Race, a tak jsme založili tým. Aktuálně je nás kolem dvaceti a hledáme nové nadšence do překážkového běhání,“ říká Dalibor Piruch, zakladatel univerzitního týmu. Jeho členy jsou studenti ze všech fakult UP. „Díky univerzitním dresům jsme se bavili během závodů s velkou řadou lidí, poznávali nás jak závodníci, tak i dobrovolníci a dostali jsme se i do oficiálních videí ze Spartan Super Kouty a Spartan Beast Lipno,“ popisuje reprezentaci v barvách UP Piruch a student filozofické fakulty Jan Večeřa doplňuje: „Závody v dresu UP měly magickou atmosféru, zvláště start Beastu na Lipně, kde jsme dlouho drželi přední místa ve své vlně.“

Spartan Race vznikl ve Spojených státech a rychle si získal oblibu v mnoha zemích. Spojuje vytrvalost, sílu, mrštnost. Závody jsou rozděleny podle náročnosti tratí. „Závody jsou překážkové. Musíte například překonat zeď, ručkovat nebo házet oštěpem a samozřejmě běžet. Závodí se za každého počasí, takže účastníci musí počítat kromě překážek i s bahnem nebo ledovou vodou,“ popisuje Dalibor Piruch. Jak dodává, každý člen týmu trénuje na závody individuálně podle svých možností. „Z našich zkušeností můžeme doporučit například běžecké tréninky se Sanasportem nebo posilovací tréninky s OCR Runners Olomouc. Mě osobně na těchto závodech nejvíc baví překonávání sama sebe, vzájemná pomoc mezi běžci a atmosféra závodu,“ říká Piruch. Další z členů univerzitního týmu Filippos Georgiadis, student PřF, přidává svou zkušenost s podnikem, v němž si závodníci sáhnou často až na dno svých psychických a fyzických sil. „Jsem rád, že jsem si závodem mohl projít, hodně jsem díky této zkušenosti získal. Bylo to těžké, ale stálo to za to.“

Členem týmu se může stát jak student, tak zaměstnanec UP. „Pro příští rok plánujeme, že si každý člen týmu bude moct vybrat několik závodů, které odběhne v univerzitním dresu,“ doplňuje Dalibor Piruch. Pokud máte zájem o členství v univerzitním týmu, můžete napsat na email Piruch.Dalibor@seznam.cz.