Veřejná debata ke vzniku CIST vyústila ve všestrannou ochotu k dalším jednáním

Fotogalerie: Milada Hronová
Pátek 12. říjen 2018, 16:15 – Text: Velena Mazochová

Několikahodinovou veřejnou debatu se studenty a zaměstnanci věnovali zástupci vedení univerzity a přírodovědecké fakulty plánovanému vzniku nového vysokoškolského ústavu Czech Institute of Science and Technology (CIST). Ve zcela zaplněné aule olomoucké „přírody“ se k ní sešli rektor Jaroslav Miller a děkan Martin Kubala spolu s hosty z fakult, olomouckých vědeckých center i mimouniverzitních partnerských pracovišť.

Záměr vybudovat vysokoškolský ústav, který by částečně propojil Regionální centrum pokročilých technologií a nanomateriálů, Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum a Ústav molekulární a translační medicíny, fungující dosud jako součásti přírodovědecké a lékařské fakulty, představil a zdůvodnil rektor Jaroslav Miller. Jde podle něj o souběh několika výrazných podnětů, mezi něž lze zahrnout očekávané ukončení státních dotací a prostředků ze strukturálních fondů i doporučení auditu Evropské asociace univerzit na užší integraci vědy a výzkumu uvnitř univerzity. Připomněl zároveň nabídku partnerů z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) k institucionálnímu propojení vědecko-výzkumných aktivit. „Je to šance vytvořit jednu z největších vědeckých institucí, která by dosáhla na podporu z velkých evropských grantů, na které bychom jinak nedosáhli,“ zdůraznil rektor. Upozornil také na problém konfliktu mezi příznivci a odpůrci předloženého návrhu. „Jsme odsouzeni k dohodě, protože si nemůžeme dovolit, aby byl někdo poražen,“ uvedl rektor.

Děkan Martin Kubala ve svém vystoupení zrekapituloval podmínky vzniku vědeckých center, průběžně realizované investice do jejich rozvoje i vazby výzkumných center na mateřské katedry a mimouniverzitní pracoviště. Vyjádřil obavy z důsledků, které by vznik vysokoškolského ústavu fakultě přinesly, nastínil některé očekávané problémy a vybídl k nalezení alternativních řešení. „Návrh na vznik nového vysokoškolského ústavu je velice obecný. Jsem otevřený debatě, ale musí být podložený věcnými argumenty. Důležité bude zejména propracování technických detailů,“ doplnil děkan.

Do následné více než čtyřhodinové diskuze, kterou moderoval předseda senátu přírodovědecké fakulty Tomáš Opatrný, se zapojili ředitelé všech tří olomouckých center Radek Zbořil, Ivo Frébort a Marián Hajdúch, kteří navrhovanému záměru CIST vyjádřili podporu na základě dosavadních zkušeností z českých a zahraničních pracovišť. Své komentáře a poznámky připojili ředitel Fakultní nemocnice Olomouce Roman Havlík, ředitel ÚOCHB Zdeněk Hostomský, stejně jako zástupci vedení univerzity, akademických senátů, pracovníci přírodovědecké fakulty i další členové akademické obce UP.

Závěr veřejné debaty, která přilákala několik stovek účastníků, potvrdil všeobecně deklarovanou ochotu k dalšímu jednání. Pokračující odborné diskuze by měly vést expertní skupiny složené ze zástupců přírodovědecké a lékařské fakulty, vědeckých center a vedení UP.

Celý záznam diskuze, který vytvořili pracovníci Audiovizuální produkce UP, bude v příštím týdnu k dispozici na stránkách rubriky „Akademický svět“ Žurnálu UP v odkazu UP REFLEXE – Czech Institute of Science and Technology.