Univerzita zahájí semestr týden trvajícím festivalem

Repro: MEET UP, foto v textu archiv V.O.S.A Theatre a Majálesu UP
Saturday 18 September 2021, 8:00 – Text: (red)

Prezentace desítek studentských organizací a pracovišť Univerzity Palackého, koncerty kapel Sto zvířat nebo Prago Union, ale i divadelní představení, filmové projekce a světelné show – to vše nabídne od pondělí 20. září festival MEET UP. Během pěti dní se mohou návštěvníci těšit na hudební stage na nádvoří Zbrojnice, divadelní stan na Konviktu nebo doprovodný program v areálu Letního kina, ve Wurmově ulici nebo v olomouckých klubech. Symbolicky jej v pátek zakončí tradiční svátek vědy Noc vědců a Street Art Festival před bývalým U-klubem, kde budou celý týden vznikat velkoplošné malby na univerzitních kolejích.

„Po dvou zrušených majálesech a loňském MEET UPu jsme se rozhodli letošní zahájení akademického roku pojmout trošku velkoryseji. Kontaktní výuka se totiž do Olomouce vrací po roce a půl, a tak nevítáme jen šest tisíc nových prváků, ale vlastně i druháky a třeťáky, kteří Olomouc jako univerzitní město neměli šanci zažít,“ říká koordinátor akce Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP.

Nejen studenti, ale i veřejnost se může těšit na koncerty kapel Sto zvířat, Noisy Pots, Prago Union, Malalata djs nebo zpěváků Jakuba Ondry a 7krát3. Olomouckou scénu zastoupí Dirty Old Dogs, soubor Hejčíňan nebo Joys from Lost. Divadlo Nabalkoně nabídne divákům svou autorskou hru Xgona a projekcemi oceňovaných dokumentů program oživí i Academia Film Olomouc. To vše během hlavních festivalových dní ve středu a čtvrtek v areálu Zbrojnice a Uměleckého centra UP. Bohatý program doplní workshopy slackline, žonglování, šermu nebo graffiti a prezentace desítek studentských a neziskových organizací na Biskupském náměstí během středečního odpoledne.

Festival rozzáří zeměkoule, Mars i medúzy

Bohatý program doplní i netradiční světelné instalace – ve středu a ve čtvrtek večer bude na Biskupském náměstí k vidění téměř šest metrů široká zeměkoule, která se pak v pátek přesune k vědeckému ústavu CATRIN během Noci vědců. UV instalace od umělecké skupiny Chaoscompany oživí nádvoří Zbrojnice i areál Korunní pevnůstky. „Tamtéž bude premiérově k vidění i šestimetrový model Marsu neboli Marsmeloun během páteční Noci vědců. A konečně, čtvrteční program na nádvoří univerzitní knihovny zakončí pražský V.O.S.A. Theatre se svou performance Návštěvníci, která zahrnuje osmimetrové objekty plující vzduchem za doprovodu zvuků oceánů a velrybích zpěvů,“ láká Martínek. Medúzy, ryby nebo potápěč přitom obsahují několik kilometrů optických vláken a tisíce LED diod.

Blešák, přednášky i rukodělné dílny

Už v pondělí zve univerzita i na přednášku záchranáře a absolventa UP Stanislava Popely o urgentní medicíně z cyklu UPsolvent a o den později nabídne přednášku na téma Jak se stát evropským dobrovolníkem. Středeční program doplní oblíbený swap oblečení a dalších věcí, který společně připravuje Udržitelná univerzita a Charita Olomouc na Biskupském náměstí. Součástí doprovodného programu akce jsou i úterní Dožínky duševní pohody na Wurmově ulici nebo středeční Noc literatury v Konviktu. Stejně tak Vintage market a koncerty v areálu Letního kina, na Olodvorku nebo v novém baru Zahrada. Není-li uvedeno jinak, je veškerý program přístupný zdarma.

Pro více informací a detailní program navštivte meetup.upol.cz.

Back