Klinika zubního lékařství představila nový exteriér i bezbariérové úpravy

Budova Kliniky zubního lékařství v Palackého ulici v obnovené podobě.
Fotogalerie: Velena Mazochová
Čtvrtek 27. říjen 2016, 7:35 – Text: Velena Mazochová

Budova Kliniky zubního lékařství v Palackého ulici získala nový vzhled a moderní bezbariérový přístup. Po několika měsících stavebních úprav, které probíhaly za plného provozu, ji včera slavnostně otevřeli zástupci Fakultní nemocnice Olomouc, Lékařské fakulty UP a města.

Historicky cenná budova, jejíž exteriér byl opravován naposled téměř před čtyřiceti lety, prošla kompletní rekonstrukcí fasády včetně výměny oken a dveří. Hendikepovaným pacientům nyní klinika navíc nabízí bezbariérové toalety, výtah nebo vyhrazené parkovací stání ve dvorním traktu. „Za loňský rok naši kliniku navštívilo více než 41 tisíc pacientů, z toho zhruba 500 hendikepovaných. Věříme, že nyní pro ně bude pobyt u nás komfortnější,“ uvedl přednosta kliniky a proděkan lékařské fakulty Miloš Špidlen.

Celkové náklady stavebních úprav si vyžádaly téměř 24 milionů korun, přičemž 10 milionů poskytlo ministerstvo zdravotnictví a 14 milionů uhradila z vlastních investičních prostředků Fakultní nemocnice Olomouc. „Cesta k dnešnímu dni nebyla úplně jednoduchá. Předcházela jí diskuse nad umístěním kliniky a ve hře byla i varianta, že se klinika přesune z centra města do areálu fakultní nemocnice. Nakonec jsme se rozhodli, zejména z důvodu dostupnosti péče, ponechat kliniku v této lokaci. Teprve v té chvíli se rozběhl příběh rekonstrukce, která si kladla za cíl zlepšit podmínky pro imobilní pacienty a opravit obvodový plášť budovy,“ objasnil ekonomický náměstek ředitele nemocnice Aleš Kotásek.

Oboustranně přínosná spolupráce

„Jsem rád, že po mnoha letech nemusím říkat, že naše klinika je ta nejošklivější budova v ulici Palackého, ale naopak můžu s radostí prohlásit: půjdete do domu, který má krásnou barvu, nádherná dřevěná okna a dobře zhotovené dveře a všechno je to citlivě opravené,“ uvedl přednosta kliniky. Poděkoval přitom nejen vedení fakultní nemocnice, ale i lékařské fakultě, která financuje vnitřní vybavení kliniky. „Díky patří jak nemocnici, že umožnila rekonstrukci, tak i fakultě, která se snaží vytvořit co nejlepší podmínky pro to, aby ošetřování pacientů bylo na vysoké úrovni,“ doplnil Miloš Špidlen.

Nadstandartní spolupráci mezi nemocnicí a fakultou ocenili děkan Milan Kolář i primátor města Olomouce Antonín Staněk. „Je to jeden z krásných příkladů naší otevřené a přátelské spolupráce. Tím dalším je i zajištění nonstop zubní pohotovosti s naší spoluúčastí, která funguje od září tohoto roku,“ připomněl Milan Kolář. „Chtěl bych poděkovat vedení fakulty a nemocnice i za to, jakým způsobem přistoupila k rekonstrukci budovy, která je téměř v centru města. Ne všichni vlastníci nemovitostí, které jsou na území města chráněny památkovými orgány, přistupují k opravám vhodně a citlivě,“ uvedl primátor.

Moderní výukové prostory

Díky vedení fakulty disponuje klinika také moderními výukovými laboratořemi, v nichž studenti zubního lékařství získávají praktické dovednosti, například při tvorbě zubních náhrad nebo ošetření chrupu na simulátorech. Zároveň se postupně daří obnovovat zubní soupravy a pořizovat nové technologie, jako jsou dentální rentgenové přístroje s možností 3D zobrazení nebo dentální mikroskop.

„Máme stovku studentů v každém ročníku pětiletého studia. Jsou natolik kvalitní, že počty těch, kteří studia zahájí a těch, kteří je úspěšně ukončí, jsou téměř stejné,“ konstatoval proděkan Špidlen.

Historicky cenná budova

Budova byla postavena v letech 1910 až 1911 jako sídlo Finančního ředitelství podle projektu architekta Vladimíra Fischera. Podle urbanistického mělo okolí Palackého ulice tvořit protiváhu Kostela svatého Mořice, z čehož vycházela architektura objektu vrcholící nárožní věží. „Fasády zdobí pozdně secesní dekor na historizujícím schématu průčelí. V roce 1979 proběhla oprava omítek obvodového pláště, při které byla vyměněna původní dřevěná dvojitá okna za okna hliníkových profilů a vyměněny byly i všechny masivní dřevěné vstupní dveře za hliníkové. Nyní jsme se při opravě pláště snažili postupovat velmi citlivě a vrátit této historicky cenné stavbě pokud možno její původní vzhled,“ vysvětlil investiční náměstek ředitele fakultní nemocnice Jaroslav Junek.

V Palackého ulici sídlí stomatologie od roku 1960. Nynější Klinika zubního lékařství vznikla sloučením I. a II. stomatologické kliniky fakultní nemocnice a lékařské fakulty v roce 2004. V současné době má více než stovku zaměstnanců – lékařů, sester a zubních techniků. Významně se podílí na výuce studentů oborů Zubní lékařství a Dentistry na olomoucké lékařské fakultě.