Ochrana a podpora zdraví. Fakulta zdravotnických věd otevírá nový program pro doktorandy

Foto: Vojtěch Duda
Úterý 6. prosinec 2022, 12:30 – Text: David Kresta

Fakulta zdravotnických věd UP vzdělává především budoucí bakaláře a magistry, v příštím roce však plánuje obohatit také nabídku doktorských studijních programů. Nově se zájemci budou moci vzdělávat v oblasti ochrany a podpory zdraví a realizovat programy v oblasti zdravotní a sociální péče.

Dosud má fakulta zdravotnických věd pouze jeden doktorský studijní program, od příštího roku se k Ošetřovatelství přidá Ochrana a podpora zdraví. „Jedná se o velmi progresivní studijní program, samotné téma je navíc vysoce akcentované i vzhledem k tomu, co celý svět prožíval v uplynulých letech. Pandemie covidu nám ukázala, jak jsme zranitelní. Podpora a ochrana zdraví a prevence nemocí jsou základní přístupy v ovlivnění nepříznivého zdravotního stavu populace v České republice. Je potřeba zlepšit zdravotní gramotnost u nás, která je v současnosti nízká, což se odráží i ve stagnaci doby života ve zdraví. Absolventi našeho studijního programu budou mít možnost prohlubovat pozitivní a vyloučit nebo mírnit negativní dopady na zdraví celé populace nebo různých, zejména zranitelných skupin obyvatel,“ upozornil garant oboru, proděkan pro strategické řízení a kvalitu Ondřej Holý.

Náplní studijního programu bude výchova odborníků v podpoře i ochraně zdraví, v preventivních přístupech, v oblasti zdravotní gramotnosti, managementu ve zdravotnictví včetně ekonomických a právních aspektů. „Chceme vychovat odborníky, kteří budou aktivně spolupracovat na strategiích Světové zdravotnické organizace, Evropské unie i na národních strategiích a budou schopni je převést do praxe, ale kteří se budou moci i dále vzdělávat. Nový studijní program je tak přirozeným vyústěním a propojením vysokoškolského vzdělávání s vědecko-výzkumnou činností a praxí,“ shrnul Ondřej Holý.

Vedení fakulty chce doktorský studijní program Ochrana a podpora zdraví otevřít v akademickém roce 2023/24. Přijímací zkoušky pro prezenční i kombinovanou formu studia se uskuteční příští rok v červnu.