Univerzita Palackého dnes rozhoduje o novém rektorovi

Na rektora UP kandidují Martin Kudláček, Jiří Lach, Tomáš Opatrný a Martin Procházka.
Foto: Vojtěch Duda
Středa 31. březen 2021, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Akademický senát Univerzity Palackého v Olomouci dnes volí nového rektora. Senátoři a senátorky vybírají osobnost, která povede druhou nejstarší tuzemskou univerzitu v letech 2021–2025. Zasedání AS UP se koná od 13:00 v aule pedagogické fakulty. S ohledem na opatření v souvislosti s pandemií covidu-19 se ho fyzicky účastní pouze senátoři a kandidáti na rektora. Ostatní zájemci mohou průběh zasedání a voleb sledovat prostřednictvím živého streamu na stránkách avp.upol.cz/stream.

Čtyřiadvacetičlenný senát UP volí nového rektora ze čtyř akademiků, kteří se voleb účastní. Novým prvním mužem olomoucké univerzity se může stát Martin Kudláček z fakulty tělesné kultury, Jiří Lach z filozofické fakulty, Tomáš Opatrný z přírodovědecké fakulty nebo Martin Procházka z fakulty zdravotnických věd. Tito kandidáti se také minulý týden představili akademické obci, kdy mluvili jednak o svých záměrech a vizích, kudy by se podle nich měla univerzita ubírat, jednak odpovídali na položené otázky akademiků a akademiček.

Ke zvolení rektorem potřebuje jeden z kandidátů získat nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů (minimálně 13 hlasů). Hlasování může probíhat maximálně ve třech kolech. Pokud ani ve třetím kole senátoři nového rektora nezvolí, budou vyhlášeny volby nové.

Výsledky voleb a protokol o volbě kandidáta na funkci rektora UP, jak se volební akt oficiálně nazývá, včetně podkladů pro jmenování předá do 7. dubna předseda Akademického senátu UP ministru školství. Jméno budoucího rektora totiž senát svou volbou „doporučuje“ ke jmenování prezidentovi republiky.

Nový rektor usedne do čela Univerzity Palackého v Olomouci na období od května 2021 do dubna 2025. V pozici vystřídá Jaroslava Millera, který univerzitu vedl v letech 2014–2021 a v prosinci loňského roku se rozhodl rezignovat na svou funkci rok před koncem řádného mandátu.

Veškeré informace, které se týkají volby rektora Univerzity Palackého v Olomouci na období 2021–2025, jsou k dispozici na speciální webové stránce upol.cz/volby.

 

Zpět