Ústav ošetřovatelství FZV UP nově povede Daniela Bartoníčková

Daniela Bartoníčková je od května v čele Ústavu ošetřovatelství Fakulty zdravotnických věd UP. Foto: David Kresta
Čtvrtek 11. květen 2023, 8:15 – Text: David Kresta

Ústav ošetřovatelství Fakulty zdravotnických věd UP má od května nové vedení. Děkan Jiří Vévoda jmenoval přednostkou dosavadní odbornou asistentku Danielu Bartoníčkovou. Rodačka z Holic studovala v Praze a Olomouci, na fakultě působí čtyři roky. Její prioritou v nové funkci je především podpora týmové spolupráce, ale také posílení vědeckých aktivit v Ústavu ošetřovatelství.

Po absolvování Střední zdravotnické školy v Pardubicích absolvovala Daniela Bartoníčková bakalářský studijní program Všeobecná sestra s rozšířenou výukou v pediatrii na 2. lékařské fakultě v Praze. Navazující magisterský program se rozhodla studovat v kombinované formě, takže musela skloubit školní povinnosti v Olomouci s těmi pracovními na neurologické JIP ve Fakultní nemocnici v Motole. „Když jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, vyučovala jsem ještě i na 2. lékařské fakultě v Praze zahraniční studenty. Partner pochází z Moravy, a tak jsem se rozhodla v Olomouci nejen studovat, ale rovnou se sem přestěhovat. Chtěla jsem se vrátit do menšího města, Praha je na rodinný život přece jen trochu ‚busy‘. Přechod z Prahy do Olomouce byl nakonec snazší, než jsem očekávala,“ popsala Daniela Bartoníčková, která na fakultě zdravotnických věd nejen vystudovala, ale získala tu také zaměstnání.

Po čtyřletém působení na pozici odborné asistentky Ústavu ošetřovatelství ji nyní čeká nová etapa. „Nebyla jsem nejdříve úplně přesvědčena, že jsem na funkci přednostky ústavu vhodný kandidát, především s ohledem na délku praxe. Měla jsem ale velkou podporu od kolegyň, významnou motivací pro mě byli také studenti. Vzhledem k tomu, že se dále vzdělávám v postgraduálním studiu, chápu, že studium je mnohdy náročné. Zvlášť studium pro výkon povolání sester, kdy je potřebné k výuce splnit i požadovaný počet hodin praxe v souladu s kvalifikačním standardem,“ zdůraznila nová přednostka Ústavu ošetřovatelství.

Jednou z hlavních vizí a prioritou Daniely Bartoníčkové ve funkci je podpora týmové spolupráce na pracovišti. „Myslím si, že dokážu lidi stmelovat a komunikovat s nimi. Je potřeba získávat a zprostředkovávat informace z dalších ústavů, potažmo fakult, komunikovat spolu více, přeposílat důležité poznatky a data,“ upozornila Daniela Bartoníčková.

„Přeji nové přednostce Ústavu ošetřovatelství hodně úspěchů a energie. Věřím, že její odborné znalosti, schopnosti a entuziasmus přinesou naší fakultě další úspěchy a podpoří rozvoj ústavu,“ shrnul děkan fakulty zdravotnických věd Jiří Vévoda.