Akademický týden nabídne zábavu, nový debatní cyklus i dobročinnost

Prvním hostem nového debatního cyklu Procházka s..., který má premiéru v Akademickém týdnu UP, bude Marek Orko Vácha. Foto: Archiv MOV
Pondělí 12. únor 2024, 7:00 – Text: Ivana Pustějovská

Ples, ocenění úspěšných akademiků a studentů, beseda s atraktivním hostem, darování krve nebo slavnostní mše. Nejen to nabídne od 19. do 25. února Akademický týden Univerzity Palackého v Olomouci. Druhá nejstarší univerzita v Česku si tak řadou kulturních a společenských akcí připomíná své obnovení v roce 1946.

Program Akademického týdne je určen jak studentům a zaměstnancům, tak i veřejnosti. „Olomouc se právem hrdě nazývá univerzitním městem a my tímto symbolickým týdnem připomínáme Olomoučanům význam a důležitost tohoto spojení. Zároveň chceme právě v čase, kdy se ohlížíme do minulosti, ocenit naše nejlepší studenty a akademiky, kteří úspěšně navazují na práci svých předchůdců,“ uvedl rektor Univerzity Palackého Martin Procházka.

Darování krve i zábavný univerzitní kvíz

Program zahájí hned v pondělí 19. února akce Daruj krev s rektorem!, která podporuje a propaguje bezplatné darování krve. Každým rokem tato výzva přivede na Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc v průběhu roku několik stovek studentů a zaměstnanců UP, kteří darují to nejcennější, co mají. Pondělní večer bude patřit chytré zábavě. Pro zájemce je připraven speciální univerzitní Hospodský kvíz. V Jazz Tibet Clubu budou od 19 hodin týmy poměřovat mj. své znalosti univerzity a její historie a také města.

Vydejte se na novou Procházku s…

Úterý nabídne veřejnosti první díl nového univerzitního cyklu „debatních procházek“, jejichž hostitelem bude rektor Martin Procházka. „Svět se překotně rozvíjí a staví před nás stále nové a nové výzvy a překážky. Událostí a informací je tolik, že ne vždy máme čas je vstřebat a zamýšlet se nad nimi v širších souvislostech. Proto bych rád nabídl univerzitní půdu k těmto hlubším debatám o aktuálních tématech, ať už společenských, kulturních, nebo vědeckých,“ uvedl rektor UP. Hostem první Procházky s… bude teolog, spisovatel a pedagog Marek Orko Vácha. Debata Člověk jako všemocný bůh nebo zachránce lidstva se bude věnovat možnostem moderní genetiky a etickým otázkám, které vyvolávají. Začátek je v 16 hodin v Kapli Božího Těla Uměleckého centra UP. Vstup je zdarma, z kapacitních důvodů je ale nutná registrace zde.

Pozor! Kapacita akce byla 14. 2. naplněna, po akci zveřejníme její záznam. Pro velký zájem se mění místo konání. Beseda bude v aule Pedagogické fakulty UP v úterý 20. února v 16.00.

Zvony, ceny, mše a film

Středa 21. února se ponese ve slavnostním duchu. Nejprve dopoledne rektor Martin Procházka předá na tradičním ceremoniálu ocenění akademikům a akademičkám za odborné publikace a studentům a studentkám za nejlepší bakalářské, diplomové a vědecké práce a sportovní výkony v roce 2023. Cenu z rukou rektora převezmou v aule Pedagogické fakulty UP i vybraní studující doktorských studijních programů.

V 15 hodin pak město rozezní zvony olomouckých kostelů. Dají tak Olomoučanům na vědomí, že právě tímto způsobem se 21. února 1946 lidé ve městě dozvěděli, že byl přijat zákon o obnovení olomoucké univerzity.

V 19 hodin se středobodem dění stane kostel Panny Marie Sněžné, v němž se bude konat zahajovací mše letního semestru akademického roku.

Středeční večer nabídne i umění, a to na filmovém plátně. Zajímavou nabídku připravil Pastiche Filmz, který zve na projekci českého snímku Brutální vedro. Vstup je volný a po promítání, které začne v 19 hodin v Uměleckém centru UP, bude následovat beseda s tvůrci.

Do víru tance na univerzitním plese

Program akademického týdne završí v pátek večer Reprezentační ples Univerzity Palackého. Tančit se bude v prostorách hotelu NH Collection Congress Olomouc. K tanci a poslechu zahraje Moondance Orchestra Martina Kumžáka, moderátorkou plesu je herečka a zpěvačka Natálie Tichánková, členka činohry Moravského divadla Olomouc. Začátek je v 19.30.

Rodinný muzejní víkend

O víkendu pak mohou zaměstnanci a studenti Univerzity Palackého využít speciální nabídku a navštívit zdarma Pevnost poznání a Muzeum umění Olomouc. Zájemci se musí prokázat buď studentskou nebo zaměstnaneckou kartou.

Podrobný program Akademického týdne UP najdete na www.upol.cz/akademicky-tyden.