Autoři několika vědeckých článků podle etické komise univerzitní kodex neporušili

Ilustrační foto: Žurnál UP
Čtvrtek 6. říjen 2022, 13:26 – Text: Ivana Pustějovská

Skupina autorů několika vědeckých článků, mezi nimiž byl i děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Martin Kubala, neporušila Etický kodex zaměstnanců a studentů UP. K tomuto závěru dospěla Etická komise UP, která prošetřovala podnět Pavla Banáše, ředitele CATRIN UP. Ten se na ni obrátil s podezřením na neetické jednání autorů v souvislosti s publikací několika odborných článků.

Etická komise UP ve svém usnesení konstatuje, že v jednání skupiny autorů, spočívajícím v publikaci několika článků, neshledala porušení Etického kodexu zaměstnanců a studentů UP.

V odůvodnění svého rozhodnutí EK UP vysvětluje, jak podrobně se případem zabývala. Vedle expertních posudků jí svá vyjádření poskytli i zástupci obou autorských kolektivů docent Martin Kubala a profesor Miroslav Strnad. Komise se seznámila také s argumenty docenta Pavla Banáše a uvedla, že jeho „podnět se reálně opírá o pochybnosti prezentované na webu Pubpeer anonymním uživatelem, který navíc své aktivity soustředil účelově výhradně na předmětné články…“.

Komise také konstatovala, že „pokud takový podnět neobsahuje informace, z nichž by vyplývalo skutečně důvodné podezření z porušení Etického kodexu UP, nepovažuje za spravedlivé a legitimní, aby v těchto případech prodlužovala nejistotu osob, s nimiž je řízení vedeno, resp. aby byly z rozpočtu UP odčerpávány finanční prostředky na úhradu nákladných expertiz“.

Podrobnosti v přiloženém dokumentu zde.