Fakulta tělesné kultury pomohla rozhýbat Třinec

Michal Vorlíček (s mikrofonem) při vyhlášení výsledků výzvy na akci Srdce Evropy v Třinci.
Foto: Lucie Szarzecová
Pondělí 4. říjen 2021, 8:30 – Text: Martin Višňa

Vrátit děti i dospělé k pohybu po dlouhé době protiepidemických omezení si dali za cíl organizátoři výzvy Rozhýbej Třinec i Ty. Ta zároveň odkazovala k 90. výročí povýšení Třince na město, a tak její účastníci společně během léta našlapali symbolických 90 tisíc kilometrů a dalších 90 kilometrů uplavali. Na výzvě se významnou měrou podílela Fakulta tělesné kultury UP. 

„Zástupci města měli prostý, ale o to chvályhodnější záměr – pokusit se po náročném období pandemie a mnoha různých omezení zvýšit motivaci spoluobčanů k pohybové aktivitě. A díky článku v Žurnálu UP o našem dřívějším projektu mne oslovil ředitel Správy tělovýchovných a rekreačních služeb Třinec Radek Procházka. Společnými silami jsme připravili propagaci projektu, upravili náš fakultní systém Indares.com na míru požadavkům organizátorů i samotným účastníkům,“ přiblížil počátek spolupráce Michal Vorlíček z Institutu aktivního životního stylu FTK UP.

Do systému Indares.com, který fakulta vyvíjí a využívá ke sledování a vyhodnocování pohybové aktivity, účastníci chodecké části výzvy s mottem Šlapej pro Třinec i Ty zapisovali nebo synchronizovali ze svých chytrých zařízení své denní kroky. Zapojilo se celkem 181 lidí, kteří stanovených 90 tisíc kilometrů zvládli společnými silami urazit za 100 dní. Celkově šlo o více než 128 milionů zapsaných kroků.

Podobně se zapojili i účastníci plavecké části výzvy, kteří díky systému Swimtag používaném v Aplikačním centru BALUO virtuálně uplavali 90 kilometrů v řece Olši, která Třincem protéká. Stanoveného cíle dosáhlo 30 plavců za 50 hodin.

Výsledky výzvy byly vyhlášeny na sklonku září na akci Srdce Evropy. Kromě certifikátů a permanentek na bazén organizátoři a zástupci města předali i symbolický šek s částkou 27 tisíc – město Třinec totiž za každý společný kilometr účastníků výzvy věnovalo 30 haléřů na podporu rodiny těžce nemocné Klárky Borutové. 

„Jsem moc rád, že se podařilo navázat tento typ smysluplné spolupráce. I pro nás to bylo nové a mnohé jsme se během výzvy naučili. S analýzou průběhu této kampaně by nám měla pomoc diplomová práce studentky FTK a PřF Lucie Szarzecové. Osobně pak doufám, že tato spolupráce nastartovala úpravy našich současných technik a metod, které vyústí v další návazné projekty na podporu pohybové aktivity napříč všemi generacemi,“ dodal Michal Vorlíček s tím, že pro tyto účely již společně s Aplikačním centrem BALUO a Vědeckotechnických parkem UP připravili projekt a dále pracují na vylepšení systému Indares.com.

Zpět