Lidé a jejich práva. V Olomouci bude festival Jeden svět

Projekce snímku Hranice Evropy od novinářky a dokumentaristky Apoleny Rychlíkové zahájí olomouckou část festivalu.
Foto: JS
Sobota 23. březen 2024, 8:00 – Text: (red)

Festival Jeden svět ve svém programu každoročně upozorňuje na desítky příběhů o lidských právech a jejich porušování na straně jedné, ale zároveň přináší i příklady statečných činů lidí kolem nás. Olomoucká část Jednoho světa od úterý 2. do soboty 6. dubna představí 27 celovečerních filmů během 45 odpoledních a večerních projekcí, které doprovodí řada besed. Část festivalu se odehraje i na UP, jejíž studenti tvoří i organizační tým.

Zahajovací ceremoniál pětadvacátého ročníku se uskuteční 2. dubna v 19 hodin v kině Metropol, kde proběhne projekce snímku Hranice Evropy od novinářky a dokumentaristky Apoleny Rychlíkové. Dokument sleduje novinářku Sašu Uhlovou, která se se skrytou kamerou vydává pracovat do zahraničí, kde pro své zaměstnavatele představuje levnou pracovní sílu. O dokumentu a její další práci dorazí do Metropolu debatovat hlavní protagonistka filmu.

Virtuální život, dospívání a ženy na Blízkém východě

Festival dále nabídne například snímek Venezuela: Země ztracených dětí režisérské dvojice Juan Camilo Cruz a Marc Wiese sledující dvě samoživitelky, které nepřestávají hledat způsoby, jak v rozvráceném státě sužovaném hladem, násilím a chudobou přežít. Na otázku, co jsou lidé ochotni postoupit, aby získali svobodu, podá možnou odpověď film Útěk z Utopie režisérky Madeleine Gavin. Ten sleduje uprchlíky, kteří se pokusili utéct z jednoho z nejutlačovanějších míst na planetě – Severní Koreje, a pastora pomáhajícího organizovat útěky ze sousední země.

Komunity rámují lidský život od nepaměti. Do jedné z nich pronikne snímek Virtuální ostrov, jehož tvůrci Guilhem Causse, Ekiem Barbier a Quentin L'Helgoualc'h se vydávají do hlubin světa počítačové hry DayZ, aby poznali hráčskou komunitu ve fiktivním postapokalyptickém prostředí.

Hledání svobody se bude věnovat snímek Já Kapitán od režiséra Mattea Garroneho o dvou dospívajících chlapcích, kteří se rozhodnou opustit senegalský Dakar a vydat se na cestu do Evropy. Film je zároveň nominovaný na Oscara v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film.

Do oblasti Blízkého východu zavede návštěvníky a návštěvnice film Nilin sen o životě v rajské zahradě. V něm režisérka Niloufar Taghizadeh vypráví příběh o íránské matce, které se osobně dotkne tamní fenomén dočasných manželství a která bude muset bojovat o budoucnost své jediné dcery.

Jinou perspektivu právního systému přinese projekce filmu Psi jsou taky lidi. Ten zároveň poskytne provokativní úvahu o tom, jakým právem považujeme jiné živé bytosti za svůj majetek.

Kvíz o Havlovi a podcast, který přepisuje dějiny

Součástí festivalu je vždy i bohatý doprovodný program. Letos se mohou návštěvníci těšit na několik koncertů, besedy, živé nahrávání podcastu nebo na novinku, kterou je Kvíz Václava Havla. Ten proběhne večer ve středu 3. dubna.

Netradiční filmový zážitek také nabídne pásmo tří filmů ve virtuální realitě. V prostorách Pevnosti poznání si mohou diváci užít tři krátké filmy, které přiblíží problematiku proměny krajiny či představí příběh bývalého vojáka, který se po zásahu šrapnelem musel vyrovnat s tím, že po zbytek života uvidí nejasné světelné skvrny.

Během celého festivalu mohou zájemci také navštívit trojici lidskoprávních fotovýstav v ateliérech ASO a těšit se mohou také na středeční procházku Olomoucí a následnou debatu, která bude řešit vizuální smog.

Celý festival zakončí pánové Martin Groman a Michal Stehlík se svým podcastem Přepište dějiny. Podcast se zaměří na fenomén lidských práv v našich dějinách. K vidění i slyšení bude v sobotu od 20 hodin v nově otevřeném Centralu Muzea umění.

Jeden svět pro všechny

Stovky žáků základních i středních škol vyráží ze školních lavic na festivalová promítání v Olomouci. Pro první stupeň nabízí festival dvě pásma krátkých filmů, které se věnují kulturním rozdílům, životu s handicapem i rodinným vztahům a občanskému aktivismu. Pro starší žáky a žákyně základních škol, středoškoláky a středoškolačky je připravených pět delších dokumentárních snímků.

Festivaloví organizátoři myslí na všechny. Hned ve středu 3. dubna nabídne festival dvě speciální projekce – pro rodiny a pro seniorské diváky. Rodinné promítání se odehraje v prostorách Cyrilometodějské teologické fakulty UP, seniorské zase v kinosále Metropolu se zlevněným vstupným.

Vše o přehlídce Jeden svět Olomouc najdete zde.

Festival Jeden svět je už více než čtvrt století jednou z neodmyslitelných součástí působení společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 přináší domácímu publiku dokumentární filmy o lidských právech z celého světa, které se promítají v desítkách měst po celé republice a také na českých základních a středních školách. Jeden svět získal čestné uznání organizace UNESCO za výchovu k lidským právům. Dnes  je největším festivalem svého druhu na světě.

Každoročně na něj přijíždějí desítky hostů z různých zemí světa – nejen filmových tvůrců a tvůrkyň, ale také protagonistů a protagonistek a obhájců a obhájkyň lidských práv. Diskuze s nimi jsou jedním z pilířů programu. Kromě Prahy se Jeden svět 2024 uskuteční ještě v dalších 47 městech po celé České republice.