Studenti absolvovali bezpečnostní workshop pro budoucí učitele

Foto: Martin Višňa
Pátek 26. duben 2024, 8:00 – Text: Martin Višňa

Jak by se měl zachovat učitel při agresi ozbrojeného útočníka ve škole? Nejen k tomu poskytl studentům cenné rady a informace workshop, který se uskutečnil na Fakultě tělesné kultury UP. Vedle školení zvyšování odolnosti měkkých cílů, která pod vedením bezpečnostního experta Miloše Drdly probíhají již od loňského podzimu (viz tento článek), jde o další dílek do mozaiky opatření, kterými chce Univerzita Palackého zvýšit bezpečnost svých zaměstnanců a studentů – v tomto případě navíc zaměřený na budoucí uplatnění posluchačů.

Workshop, který v aule FTK UP absolvovaly čtyři desítky studujících, připravil Pavel Otřísal, garant programů fakulty spojených s učitelstvím a ochranou obyvatelstva a mimo jiné člen pracovní skupiny k zajištění bezpečnosti na UP, ve spolupráci s Petrem Mockem, doktorandem na FTK a CMTF UP a členem Akademického senátu UP.

„Dosavadní školení věnovaná měkkým cílům byla určena především univerzitním zaměstnancům. Jako garant a učitel ochrany obyvatelstva jsem tak cítil jakýsi dluh vůči studentům, umocněný tím, že tu připravujeme budoucí učitele. O školení zaměřeném na studenty byla řeč i na zasedání Akademického senátu UP. Proto jsem se rozhodl připravit takovéto úvodní setkání se základními informacemi, na které by mohly později navázat praktické nácviky,“ uvedl.

Původně prý setkání plánoval jako hodinové, účastníky však téma zaujalo tak, že se workshop výrazně protáhl. „Dotazy, které v aule padly, a zpětná vazba od účastníků workshopu svědčí o tom, že studenti tuto problematiku řeší a uvědomují si, že to není záležitost vyřešitelná lusknutím prstu. Uvidíme, jestli o toto bude zájem i na dalších fakultách, nicméně chtěl bych, abychom v bezpečnostní komisi promysleli možnosti proškolení nastupujících prvních ročníků na začátku akademického roku,“ dodal Pavel Otřísal.

A jak by se tedy měl zachovat učitel s dětmi ve třídě v případě útoku na škole? „V každém případě je nutné zachovat klidnou hlavu a snažit se vytvořit v rámci možností prostor pro přežití na dobu zhruba 25 minut, pokud počítáme 10–15 minut útok a 8–10 minut dojezdovou dobu policejní prvosledové hlídky. V takové situaci samozřejmě minuta není minuta, čas plyne jinak, ale opravdu je třeba zachovat klid, uvědomit si vlastní odpovědnost, stanovit si scénář těch nejzákladnějších opatření, jako je například ztišení mobilů, navázání efektivní komunikace s operátory linky 158 a vedením školy, a pokusit se rozhodnout o přijetí opatření v rámci v systému U–S–B, tedy uteč – schovej se, případně opevni se – bojuj,“ přiblížil garant ochrany obyvatelstva na FTK UP.