Olomoucký majáles oslaví desáté narozeniny ve velkém stylu, poprvé i s královským párem

Foto: Olomoucký majáles
Pondělí 9. květen 2022, 10:39 – Text: David Kresta

Po tříleté covidové pauze se konečně vrací Olomoucký majáles. Studentský svátek, kterým město letos ožije 24. a 25. května, má navíc kulatiny. Oslavy desátých narozenin budou rozprostřeny do dvou dnů nabitých koncerty, divadelními představeními, výstavami, workshopy a soutěžemi. Poprvé v historii majálesu se korunovace dočká rovnou královský pár – hvězdy oblíbené televizní soutěže StarDance Kristýna Coufalová a Jan Tománek.

K majálesu už neodmyslitelně patří alegorický průvod centrem Olomouce a korunovace krále. „Poslední právoplatnou královnou majálesu se v roce 2019 stala herečka a zpěvačka Erika Stárková. Koronavirus tomu tak chtěl, aby pomyslné královské žezlo nebylo od té doby nikomu dalšímu uděleno. Proto jsme na letošní majáles pozvali rovnou královský pár,“ vysvětlil za organizátory Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP. Královnou letošního majálesu se tak stane historicky první vítězka televizní taneční soutěže StarDance Kristýna Coufalová.

„Na Olomoucký majáles se moc těším. Jsem ráda, že studenti mohou takovou akci opět zažít, a je mi ctí být součástí. A stát se královnou v mé milované rodné Olomouci? To je přece krásné,“ uvedla Coufalová. Po jejím boku pak bude stát král Jan Tománek, který má se StarDance bohaté zkušenosti jako soutěžící i jako porotce. „Pravidelně se účastním brněnského majálesu, a tak mě mile překvapila nabídka se aktivně zúčastnit majálesu v Olomouci a navíc se stát s mojí kolegyní Kristýnou Coufalovou korunovaným králem. Je to pro mě velká čest a doufám, že přispějeme k dobré náladě,“ doplnil Tománek.

Alegorický průvod vyrazí ve středu 25. května ve 13 hodin z nádvoří Zbrojnice a vydá se na Horní náměstí. Čím originálnější maska a kostým budou v průvodu k vidění, tím lépe pro jejich majitele. Odborná porota určí vítěze, který obdrží hodnotné ceny. K samotnému aktu korunovace dojde tradičně na balkoně olomoucké radnice za účasti rektora UP Martina Procházky, primátora statutárního města Olomouce Miroslava Žbánka, hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka. Nový královský pár poté odpoledne povede hodinový taneční workshop, účastníci majálesu si ale mohou zatančit také během energických vystoupení kapely Circus Brothers a česko-amerického projektu N.O.H.A. Mezi hudebními hosty jsou rovněž The Valentines, tedy finalisté národního kola Eurovize, držitel Českého slavíka v kategorii Objev roku Michal Horák nebo čerstvá držitelka Ceny Anděl, zpěvačka Annabelle.

Kdo bude nedočkavě vyhlížet středeční hlavní program, může se do majálesového veselí zapojit už o den dříve během „zahřívacího“ programu. Na parkánu Uměleckého centra Univerzity Palackého a v Jazz Tibet Clubu budou k vidění koncert Jamese Harriese, souboje ve slam poetry, vystoupení improvizační skupiny O.LI.V.Y. nebo benefiční hospodský kvíz. Úterní program doplní i desítka sportovních aktivit a soutěží v Bezručových sadech nebo projekce snímku Sigma stoletá, kterou ve spolupráci s majálesem chystá Paměť národa. To vše před krytem civilní obrany u Michalského výpadu.

Letošní majáles bude mít navíc i charitativní rozměr. Přestože je vstup na akci volný, návštěvníci mohou hned několika způsoby podpořit ukrajinské uprchlíky. „Výtěžek ze startovného ve sportovních soutěžích, v hospodském kvízu, z dobrovolného vstupného nebo z koncertu v Jazz Tibet Clubu poputuje na podporu středoškolského a vysokoškolského vzdělávání ukrajinských uprchlíků v Olomouckém kraji,“ upozornil Martínek. Další formou podpory je charitativní běh pro Ukrajinu, který odstartuje v úterý 24. května v 18 hodin v Bezručových sadech. Výtěžek z dobrovolného vstupného získá organizace Člověk v tísni. Vedle toho bude připravený i dobročinný prodej oblečení, obchůdek otevře ve středu 25. května v odpoledních hodinách ve stánku na Biskupském náměstí před budovou Zbrojnice.

Podrobnější informace a kompletní program dvoudenních oslav najdete na webu www.olomouckymajales.cz nebo na facebookové stránce Olomoucký majáles UP.

Olomoucký majáles Univerzity Palackého se ve stávající podobě koná od roku 2010, kdy se univerzita vrátila k formátu studentské nekomerční a nízkoprahové akce. Celý majáles je připravován studenty. Zároveň jde o největší přehlídku neziskového sektoru v regionu. Letošní ročník pořádá Univerzita Palackého za podpory Olomouckého kraje a statutárního města Olomouce.