Společné setkání studentských komor: čas a prostor na debatu i výměnu zkušeností

Setkání studentských senátorů a senátorek.
Foto: Vojtěch Duda
Středa 15. únor 2023, 8:10 – Text: (red)

Osobní setkání, sdílení zkušeností a hledání řešení aktuálních problémů. To bylo smyslem společného jednání všech studentských komor Univerzity Palackého. Studentští senátoři a senátorky využili ke svému setkání zázemí rektorátní menzy.

Studující představují významnou a nedílnou součást akademických senátů. „Jako studentky a studenti zprostředkováváme ojedinělý pohled na celou řadu otázek, které akademičky a akademici už mohou vidět zcela odlišně. Právě v poskytování jiné perspektivy a přinášení nových témat je studentské zastoupení v senátech neocenitelné,“ uvedl místopředseda Akademického senátu UP Michal Nguyen z FF UP.

Všechny přítomné přišel v druhé části programu pozdravit i prorektor Michal Malacka spolu s předsedou Akademického senátu UP Jiřím Langerem. Studentské senátorky a senátoři probrali celou řadu témat, jimiž univerzita žije, od zahraničních mobilit přes nastavení kreditové banky až po fungování institutu ombudsmana, o jehož ustanovení uvažuje pedagogická fakulta.

Své zkušenosti s akademickou samosprávou během večera sdíleli zástupci všech fakult. „Líbilo se mi, že jsme měli možnost si s ostatními promluvit v neformálním prostředí. Na spoustě důležitých věcí se shodneme a dokážeme konstruktivně diskutovat. Myslím, že je to vhodná platforma k tomu, jak si navzájem vypomoct se sdílením funkčních řešení různých studentských problémů nebo i nových nápadů,“ hodnotil setkání Kamil Kotrle, který je členem Akademického senátu PřF UP.

„Práce v senátu pro mě představuje možnost spolupodílet se na fungování univerzity. Když se ze studentského pohledu zjeví nějaká nevyhovující situace a nám se ji zadaří díky komunikaci s kolegy vyřešit či proměnit k lepšímu, tak to je to, v čem mi role senátorky přináší největší potěšení,“ doplnila k fungování akademické samosprávy senátorka Akademického senátu FTK UP Kristýna Janečková.

Setkání organizačně zajistila Studentská komora AS UP. „Je potřeba poděkovat především kolegyni Kateřině Kaprálové, která vše domluvila a zajistila program a zázemí. Byl bych rád, kdyby takováto setkání pokračovala i nadále, protože se ukázalo, že sdílení informací a nápadů je velmi zásadní,“ dodal Michal Nguyen.