Udržitelný rozvoj po bhútánsku

Ilustrační foto: Lucie Macková
Čtvrtek 10. listopad 2016, 8:40

V říjnu se uskutečnila  cesta katedry rozvojových studií přírodovědecké fakulty do Bhútánu. V rámci ní  Pavel Nováček a Lucie Macková přednášeli o udržitelném rozvoji a globálních výzvách. Zúčastnili se konference Autumn Research Convention na Samtse College of Education, kde měl docent Nováček úvodní proslov. V rámci cesty se také domlouvala další spolupráce mezi Royal University of Bhutan a Univerzitou Palackého.

Studenti na Samtse College of Education se tolik neliší od studentů v Olomouci i přes to, že musí povinně nosit kroj – pro muže to je gho a pro ženy kira. Mají smartphony a vědí o tom, co se děje ve světě. Bhútán byl poslední zemí, která na přelomu tisíciletí zavedla televizní vysílání. Nyní se snaží všechno dohnat. Zároveň však nechtějí opustit své tradice, ke kterým patří i respekt k přírodě.

Dorji Wangchuk, který studuje třetím rokem biologii a chemii, založil studentský spolek Clean Samtse, který v mnohém připomíná spolek Udržitelný Palacký na naší univerzitě. V rámci něho studenti pořádali úklid města a další aktivity na ochranu životního prostředí. Studenti jsou však běžně zapojeni do univerzitního života i v rámci pracovních aktivit, kdy se v sobotu dopoledne starají o školní pozemky.

Během naší cesty se konala speciální studentská módní přehlídka. Zvláštností bylo to, že modelové a modelky měli na sobě oblečení z recyklovaných materiálů – CD, plastových víček, papírů a pytlů (ze kterých byly ušité překvapivě slušivé kalhoty). V rámci toho studenti chtějí upozornit na plýtvání, ke kterému dochází, a na to, jak zdroje mohou být znovu využity. Mnoho návrhářů z řad studentů mluvilo o tom, jak si během vytváření kostýmů uvědomili, že „ze starého nové“ není jen prázdnou frází.

Bhútán se chce stát první zero waste zemí na světě. Nicméně ani v „asijském Švýcarsku“ není vše perfektní. Do země přichází mnoho turistů, kteří za sebou nechávají nejen dolary, ale i plastové lahve. Místní zase čím dál tím víc kupují balené potraviny. Problémem je jako v ostatních asijských zemích zpracování odpadu. Koncept udržitelného rozvoje však není pro Bhútánce cizí. Budoucí učitelé ze Samtse College of Education mohou své žáky dále vést k udržitelnosti a předávat dál to, co se během svých studií naučili.

Cesta byla financována v rámci programu Erasmus+ a z Fondu rektora UP.

Lucie Macková