UP je opět mezi nejlepšími univerzitami dle U. S. News, uspěla i v hodnocení THE dle oborů

Ilustrační foto: Viktor Čáp
Čtvrtek 12. listopad 2020, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Mezi 1500 nejlepšími univerzitami světa hodnocenými v U. S. News – Best Global Universities Rankings 2021 se Univerzita Palackého (UP) drží těsně za první pětistovkou, obdobně jako před rokem. V evropském srovnání si mírně polepšila a v tuzemské konkurenci si udržela třetí pozici za Univerzitou Karlovou a ČVUT.

V hodnocení podle oborů UP nejvíce posílila ve fyzice a klinické medicíně. Vědy o neživé přírodě, ale například i umění a humanitní vědy byly jejími silnými stránkami v posledním vydání THE World University Rankings by subject zveřejněném na konci října.

„Těší mě, že Univerzita Palackého udržuje svou pozici v mezinárodních žebříčcích a v řadě parametrů nadále své umístění posiluje zejména v evropském prostoru. Chci proto za dané výsledky poděkovat všem zaměstnancům a věřím, že i přesto, že aktuálně musíme čelit nestandardním pracovním podmínkám jak pro výuku, tak vědeckou práci, úspěšně projdeme i tímto nelehkým obdobím a udržíme svou pozici i do budoucna,“ uvedl k výsledkům rektor Jaroslav Miller.

Ve světovém srovnání univerzit mediálního domu U. S. News olomoucké vysoké učení skončilo 529. O rok dříve bylo na 519. pozici, oproti loňsku ale v hodnocení přibylo 80 institucí.

„Potěšující je zejména informace, že jsme se v rámci Evropy opět posunuli o několik míst vzhůru. Důležité je pro nás také to, že stoupáme i v rámci regionální a globální výzkumné reputace, protože čím více budeme v povědomí odborné komunity, tím lepší výchozí pozici získáme pro případné navazování další mezinárodní spolupráce v oblasti vědy a výzkumu. Proto se chceme dále zaměřovat na rozvoj osvědčených strategií právě v této oblasti hodnocení vysokých škol,“ doplnila prorektorka pro strategické plánování a kvalitu Hana Marešová.

V rámci evropského hodnocení UP vylepšila své postavení z loňského 237. na letošní 228. místo. Ze 13 sledovaných indikátorů zaznamenala nejlepší umístění v „regionální reputaci výzkumu“, v níž je UP na 145. pozici na světě. V žebříčku bylo letos hodnoceno 11 tuzemských vysokých škol, o jednu méně než před rokem. Nově se mezi nimi vyskytla Ostravská univerzita, naopak vypadly Univerzita Pardubice a Západočeská univerzita v Plzni.

Zlepšení v botanice a zoologii, fyzice i společenských vědách

V oborovém hodnocení UP dosáhla nejlepšího umístění v botanice a zoologii, kde figuruje na 143. pozici ve světě a meziročně v něm zaznamenala zlepšení o 11 příček. Dokonce o 64 míst vpřed se posunula ve fyzice, kde jí letos patří 214. místo ve světě. Ke zlepšení došlo i v oboru Společenské vědy a veřejné zdraví, kde nyní UP zaujímá 386. pozici. Pokles o 15 příček nastal v chemii, i tak ale UP v tomto oboru zaujímá 293. pozici ve světě. V biologii a biochemii jí patří 405. post (meziroční pokles o 26 míst) a v klinické medicíně je 732. (pokles o 57 příček).

Do rankingu, který pracuje s daty databáze Clarivate Analytics InCites byly zařazeny univerzity z více než 80 zemí světa. Nejvyšší příčky již tradičně obsadily americké univerzity v čele s Harvardovou univerzitou, MIT a Standfordovou univerzitou. Celkové výsledky jsou dostupné zde.

THE nabízí hodnocení v 11 oborech

Nové statistika týkající se úspěšnosti světových univerzit v jednotlivých oborech publikovala nedávno i společnost Times Higher Education. Posuzuje kvalitu vysokých škol v 11 oborech, k nimž patří umění a humanitní vědy, ekonomie a byznys, medicína, IT, pedagogika, inženýrské obory a technologie, právo, vědy o živé přírodě, vědy o neživé přírodě, psychologie a sociální vědy.

UP dosáhla nejlepšího umístění v umění a humanitních vědách a ve vědách o živé přírodě, v obou případech obsadila 401. až 500. pozici. Zatímco v prvním případě si meziročně o sto příček pohoršila, ve vědách o neživé přírodě, kam patří například fyzika a astronomie, chemie, matematika a statistika, geologie, ekologie a další, se naopak o sto příček zlepšila a v tuzemském hodnocení jí patří první příčka společně s Univerzitou Karlovou. V umění a humanitních vědách si z tuzemských univerzit rovněž nejlépe vedla Univerzita Karlova, o druhé místo se dělí UP a Masarykova univerzita.

Ve vědách o živé přírodě si UP stejně jako loni udržela 501. až 600. pozici, stejného výsledku dosáhla i v biomedicínských oborech. Všechny oborové žebříčky World University Rankings 2021 jsou dostupné zde.