V Olomouci byl slavnostně zahájen akademický rok

Foto: Vojtěch Duda
Pátek 6. říjen 2023, 10:10 – Text: Ivana Pustějovská

Slavnostní nástup hodnostářů českých vysokých škol, ministr školství a v publiku desítky významných osobností politického i společenského života naší země. Univerzita Palackého hostila slavnostní zahájení akademického roku 2023/2024 vysokých škol České republiky.

V Arcibiskupském paláci, v němž se zahájení uskutečnilo, se sešlo na dvě hostů jak z České republiky, tak i ze zahraničí. Zahájení akademického roku bylo součástí programu České konference rektorů, která pod dva dny jedná v Olomouci. Právě důležitost tohoto vrcholného orgánu, který reprezentuje vysoké školy, vyzdvihl i ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek. Zvlášť v době, kdy je podle ministra české školství vzhledem k vývoji ekonomiky, ve složité situaci.

„Je před námi rok, který bude naplněn hledáním cest z této obtížné situace. Považuji Českou konferenci rektorů za toho nejdůležitějšího partnera této diskuze. Není možné přenášet rozsáhlé agendy na někoho jiného, než jsou statutární zástupci českých vysokých škol. Jsou to rektoři, kteří nesou odpovědnost za své instituce a musí být klíčovými partnery diskuze i o takových věcech, jako je reforma vzdělávání učitelů i jiné oborové agendy. Chci vás ujistit, že budu trvat na tom, abyste vy byli partnery i v jednání o takových otázkách,“ řekl mimo jiné čtyřem desítkám přítomných rektorů a rektorek českých vysokých škol Mikuláš Bek.

Dvoudenní program pléna ČKR, který dnes vrcholí v Olomouci, zahrnuje i řadu jednání se zástupci různých ministerstev o aktuální problematice vysokého školství, vědy a výzkumu v ČR.