Začíná Academia Film Olomouc

Dnes bude i projekce filmu o samurajských bojovnicích.
Foto: AFO
úterý 23. duben 2019, 8:41 – Text: (red)

Dnes startuje Mezinárodní festival populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc. Během týdne nabídne desítky filmů a setkání s osobnostmi z celého světa, které popularizují vědu. Letošní ročník navíc připomene několik výročí, jako například sto let české egyptologie nebo padesát let od přistání na Měsíci.

Program festivalu začíná už dopoledními projekcemi pro děti AFO junior, slavnostní zahájení se pak uskuteční v 18.30 hodin v kině Metropol (psali jsme). Podrobnosti o programu najdete ZDE, Žurnál online vám každý den přinese tipy na některé z filmů.

Úterní tip AFO

Dostaňte se 20 000 let nazpět, do doby, kdy byly vytvořeny malby v jeskyni Chauvet pojmenované po jejím objeviteli. Oscarový režisér Werner Herzog diváky ve svém snímku Jeskyně zapomenutých snů přenese do tohoto uměleckého zázraku, kam veřejnost nemá přístup. Projekce je od 16 hodin v kině Metropol.

Katanou a různými jinými meči se oháněli nejen japonští válečníci, ale i samurajky. Přijďte se podívat na dokument právě o těchto japonských udatných ženách. Snímek Samurajské bojovnice do kontextu zasadí následná debata s Jakubem Martincem. Promítá se v Divadelním sále v Konviktu od 13.30 hodin.

Jak si člověk v 21. století způsobí kurděje? A je možné kvůli špatnému jídelníčku i oslepnout? Tvůrce oblíbeného YouTube kanálu Veritasium se do letošní filmové soutěže dostal s dokumentem Vitamánie: Lesk a bída vitamínů. Začátek filmu je ve 21 hodin a k vidění bude v Divadle hudby.

Zpět