Ceny města Olomouce obdržely i osobnosti z Univerzity Palackého

Z předávání Cen města Olomouce za rok 2020.
Foto: Vojtěch Duda
Čtvrtek 3. červen 2021, 9:00 – Text: (vim)

Město Olomouc již počtyřiadvacáté ocenilo své významné osobnosti. Mezi osmi laureáty Ceny města za rok 2020 je i teoretik umění a architektury z FF UP Rostislav Švácha, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP Marián Hajdúch a ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík.

Rostislav Švácha, historik a teoretik umění a architektury, který působí jako vědecký pracovník na Ústavu dějin umění Akademie věd ČR a také na Filozofické fakultě UP, obdržel Cenu města v oblasti Kultura. „Cenu chápu nejen jako ocenění mé třicetileté práce na Univerzitě Palackého, ale i jako poctu pro spolek Za krásnou Olomouc, ve kterém už třináct let působím jako předseda poroty Ceny Rudolfa Eitelbergera za zdařilý architektonický počin v Olomouckém kraji. Cenu si velmi považuji i proto, že jsem byl k některým postojům města kritický – byl bych totiž nerad, kdyby výškové budovy poškodily historickou siluetu Olomouce –, a město mi svou cenu přesto velkoryse udělilo,“ uvedl ke svému ocenění.

V kategorii Věda a výzkum byl oceněn přední odborník v oblasti výzkumu léčiv pro onkologická onemocnění a infekční nemoci Marián Hajdúch, a sice za významný podíl v boji s pandemií covidu-19. Jeho pracovní skupina s příchodem pandemie na Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP vytvořila první akademickou vysokokapacitní laboratoř pro testování na covid-19. Marián Hajdúch během loňského roku také vedl Laboratorní skupinu covid-19 při ministerstvu zdravotnictví a byl jedním z autorů Národní strategie testování, na jejímž základně byla vytvořena síť laboratoří v zemi. Výzkumníci z ÚMTM se také podíleli na vývoji kloktací testovací sady Gargtest, která zohledňuje potřeby jedné z nejrizikovějších skupin obyvatelstva, onkologické pacienty.

S Lékařskou fakultou UP je spjat i další z laureátů, ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík. Společně s ředitelem Vojenské nemocnice Olomouc Martinem Svobodou byl oceněn za mimořádné osobní a manažerské kvality při rozvoji významných zdravotnických zařízení a příkladné nasazení při náročném boji s koronavirovou pandemií. „Ceny města si velmi vážím, vnímám ji nikoliv jako individuální ocenění své osoby, ale jako poděkování za práci celé Fakultní nemocnice Olomouc a všem jejím zaměstnancům nejen v době koronavirové. Zdravotnický, ale i nezdravotnický personál má za sebou náročné období plné výzev a úkolů řešených v turbulentní atmosféře a já jsem velmi rád, že jsem jim mohl čelit právě v tomto kolektivu. Pokud jsou tato a podobné ceny způsobem, jak všem zaměstnancům naší nemocnice za jejich úsilí poděkovat, pak se jejich převzetí rád a s hrdostí ujímám,“ řekl profesor Havlík.

Dalšími laureáty Cen města Olomouce za rok 2020 jsou zakladatelka organizace Dobré místo pro život Věra Zukalová a náčelnice sokolské župy Olomoucké – Smrčkovy Marie Skácelová, in memoriam byli oceněni dlouholetý předseda Atletického klubu Olomouc Miroslav Hrabal a historik, vydavatel a publicista Miloslav Čermák. Medailonky všech laureátů najdete v katalogu zde.

„Udílení Cen města vnímám jako jedinečnou příležitost, jak vyjádřit poděkování a obdiv ženám a mužům, kteří ve svém oboru dosahují něčeho výjimečného. Každoroční zástup nominací jen dokazuje, kolik silných osobností v Olomouci žije či žilo. Jsou to výrazní pozitivní lidé a já věřím, že dokážou svým nasazením a zásluhami inspirovat i mnoho dalších. Čím více takových kvalitních lidí bude v Olomouci působit, tím lépe na tom naše město bude, o tom jsem přesvědčen. Proto můj dík těmto osobnostem nepatří jen za jejich celoživotní přínos v oboru, ale i za inspiraci a pozitivní vliv a energii, kterou svým konáním rozdávají,“ uvedl k cenám, které byly předány během galavečera ve slavnostní dvoraně Arcibiskupského paláce, primátor města Olomouce Miroslav Žbánek.