Děkan lékařské fakulty ocenil vědeckou práci akademiků a studentů

Na lékařské fakultě předávali Ceny děkana. Fotogalerie: Martin Višňa
Úterý 9. duben 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

Cenu děkana za excelentní publikační výstupy, patenty či špičkové studentské vědecké práce získalo přes čtyřicet akademiků a studentů. Většině oceněných děkan Milan Kolář osobně pogratuloval a předal diplom při krátkém slavnostním aktu v úvodu zasedání Vědecké rady LF UP.

„Děkuji vám za krásnou práci ve prospěch lékařské fakulty a za opravdu skvělé výsledky, které posunují hranice lékařského poznání. Přeji vám, ať se vám daří i nadále a ať máte ještě spoustu dalších prací v prvním decilu,“ poděkoval laureátům při předávání diplomů děkan Milan Kolář.

Připomněl při tom jedno ze zásadních kritérií předávaných cen. „Stejně jako v předchozích letech jsme vybírali k ocenění za významnou publikační činnost pouze práce, které vyšly v prvním decilu, tedy v 10 procentech nejlepších časopisů. To je ta kvalita a excelence, kterou chceme maximálně podporovat. Letos jsme ocenili dvanáct takovýchto prací,“ doplnil proděkan pro vědecko-výzkumné záležitosti Tomáš Papajík.

Cenu obdržel například Pavel Moudrý z Ústavu molekulární a translační medicíny za práci High speed of fork progression induces DNA replication stress and genomic instability, která vyšla v časopisu Nature, nebo Vladimír Divoký a Monika Horváthová z Ústavu biologie za příspěvky v časopisu Blood.

Oceněna byla i práce zaměřená na nové hodnocení imunofenotypu osteoartrózy, jejíž hlavní autorkou je Eva Kriegová z Ústavu imunologie. „Naše práce přispívá ke zpřesnění léčby osteoartrózy, což je nejčastější kloubní onemocnění u dospělých. Trpí jím více než 40 procent lidí starší 40 let a můžeme očekávat, že pacientů s tímto onemocněním bude přibývat. Nyní můžeme lépe určit, o jaký typ osteoartrózy se jedná, a můžeme navrhnout nové varianty léčby, které dosud nebyly možné,“ vysvětlila stručně Eva Kriegová s tím, že na práci se kromě kolegů z ústavu podíleli i pracovníci Ortopedické kliniky LF a FNOL a bioinformatici z ostravské VŠB-TU.

Další ceny putovaly k Davidu Karáskovi z III. interní kliniky a Miloši Táborskému z I. interní kliniky za vydané monografie. Za patenty převzali diplomy zaměstnanci ústavů lékařské chemie a biochemie a molekulární a translační medicíny. Cenu za publikaci s významným počtem citací obdržel přednosta Ortopedické kliniky Jiří Gallo, profesorský titul v mladém věku přinesl Cenu děkana za zvýšení kvalifikace Janu Vackovi z Ústavu lékařské chemie a biochemie.

Došlo také na nejlepší studentské vědecké práce loňského roku, oceněno jich bylo devatenáct. „Jsme hrdí, že studenti publikují jako první autoři v impaktovaných časopisech. Cena děkana je pro ně takové povzbuzení do další činnosti,“ komentoval proděkan Tomáš Papajík.

Ceny děkana uděluje lékařská fakulta každoročně ve snaze podpořit prestiž vědecké práce a kvalifikační růst členů akademické obce. Celková částka finančních odměn, které se s cenami pojí, letos dosáhla jednoho milionu korun.